Trwa ładowanie...

Magiczne Drzewo i Bardzo biała wrona Książkami Roku IBBY

Share
Magiczne Drzewo i Bardzo biała wrona Książkami Roku IBBYŹródło: Inne
d4erhnc

* Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki zostało wybrane Książką Roku 2009 dla Dzieci Polskiej Sekcji IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. Film zrealizowany na podstawie tej powieści zbiera właśnie nagrody na festiwalach filmowych. Książką Roku dla Młodzieży została Bardzo biała wrona Ewy Nowak .*

Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki (Znak) to powieść znanego reżysera i scenarzysty teatralnego, filmowego i telewizyjnego, specjalizującego się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Na jej podstawie autor wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony m.in. Emmy Award. Powieść dzieje się współcześnie, w znanych dzieciom miejscach i realiach. Kuki, Tośka i Filip to dzieci niezależne, inteligentne i pełne energii. Ich rodzice, bezrobotni muzycy, pod wpływem czaru zostawiają je pod opieką strasznej ciotki i przyjmują propozycję grania w orkiestrze na statku Queen Victoria podczas trwającego cały rok rejsu. Rodzeństwo dąży do spotkania z rodzicami w jednym z portów, a jednocześnie ucieka przed szalonym szefem Jarmarku Augustino, który pragnie odebrać im magiczne krzesło.

Pod drodze Tośkę, Filipa i Kukiego, a także ciotkę Marylę, zamienioną w siedmioletnią dziewczynkę, spotyka mnóstwo niecodziennych przygód i magicznych zdarzeń.
- Mimo fantastycznej fabuły książka opowiada o ważnych dla dzieci sprawach, doskonale opisuje ich emocje i przeżycia. Bohaterowie powieści zmagają się z problemem, który dotyka wiele polskich dzieci - nieobecnością rodziców, którzy wyjechali za granicę zarabiać pieniądze - powiedziała Joanna Papuzińska , przewodnicząca jury.

d4erhnc

Książką Roku dla Młodzieży została Bardzo biała wrona Ewy Nowak (Egmont). Bohaterka powieści - Natalia - uczy się w pierwszej klasie warszawskiego liceum i zakochuje się z wzajemnością w maturzyście z tej samej szkoły. Na początku jest cudownie - chłopak okazuje się opiekuńczy i delikatny - ale chce zajmować coraz więcej miejsca w życiu Natalii. Jest zazdrosny o jej sympatię sprzed lat, ale także o przyjaciółki i miłość do rodziców. Uważa, że Natalia ma poświęcać swój czas wyłącznie jemu. Bardzo biała wrona to opowieść o manipulacji ludzkimi uczuciami, która może zniszczyć najpiękniej nawet zapowiadającą się miłość.

IBBY przyznało też swoje doroczne nagrody dla ilustratorów książek dla dzieci. Otrzymali je Elżbieta Wasiuczyńska za autorską książkę Mój pierwszy alfabet (LektorKlett) oraz Paweł Pawlak za ilustracje do Podręcznego NIEporadnika Wojciecha Widłaka (Czerwony Kapturek).

Już przed miesiącem Ibby ogłosiło nazwiska tegorocznych laureatów nagród za całokształt twórczości. Zostały nimi Maria Ewa Letki , autorka m.in. Małej przyjaciółki czarownicy, Królewny w koronie , Potwora oraz Maria Ekier , ilustratorka takich książek, jak Co się stało z naszą bajką Hanny Krall , Dębołki Joanny Kulmowej czy Słownika ortograficznego dla najmłodszych Edwarda Polańskiego .

Książka Roku jest doroczną nagrodą Polskiej Sekcji IBBY, ustanowioną w 1988 roku, a finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Instytutu Książki. Jej celem jest promocja wartościowej i artystycznej polskiej książki dla dzieci.

Obie książki - Magiczne drzewo i Bardzo biała wrona - objęte są medialnym patronatem Wirtualnej Polski.

d4erhnc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4erhnc
d4erhnc