Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powołał na stanowisko dyrektora Instytutu Książki Magdalenę Ślusarską.
Minister podkreślił podczas piątkowej uroczystości, że Ślusarska jest osobą bardzo kompetentną, znakomicie znającą rynek książki, cieszącą się zaufaniem środowiska twórców i wydawców.
– W moim przekonaniu będzie bardzo dobrym dyrektorem Instytutu Książki. Zapewni pełną przejrzystość procesu przyznawania dotacji wydawnictwom książkowym – powiedział.
Przed powołaniem Magdaleny Ślusarskiej na stanowisko dyrektora Instytutu minister Ujazdowski zwrócił się do pięciu stowarzyszeń twórców i związków wydawców o zaopiniowanie tej kandydatury.
Wszystkie organizacje poproszone o opinie czyli Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, pozytywnie - wg ministerstwa - zaopiniowały jej kandydaturę.
Magdalena Ślusarska jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Od listopada 2003 roku do grudnia 2005 roku pełniła funkcję prezesa zarządu Centrum Handlu Zagranicznego ARS POLONA- firmy organizującej międzynarodowe i krajowe targi książki w Warszawie oraz prezentującej polskie książki na targach międzynarodowych.
Pracowała w Bibliotece Instytutu Historycznego i Bibliotece Głównej UW, Pracowni Oświecenia Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W latach 1993-2001 była zastępcą kierownika organizacyjnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego działającej przy IBL PAN.
W końcu 1999 roku objęła funkcję dyrektora Departamentu Książki i Czytelnictwa w Ministerstwie Kultury, którą sprawowała do listopada 2003. Do jej zadań należała promocją polskiej książki, literatury i języka w kraju i za granicą.
Reprezentowała Polskę w międzynarodowym programie unijnym MINERVA PLUS dotyczącym digitalizacji zbiorów bibliotecznych oraz przygotowywała w ramach negocjacji z Komisją Europejską materiały uzasadniające utrzymanie w Polsce do 2007 roku zerowej stawki podatku VAT na książki i czasopisma.
Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Wyższej Warszawskiej Szkole Humanistycznej przy IBL PAN. Przygotowuje rozprawę habilitacyjną o oświeceniu wileńskim.
Jest autorką wielu publikacji naukowych dotyczących okresu oświecenia; publikowała artykuły w prasie fachowej poświęcone współczesnej problematyce książki i czytelnictwa. Obecnie przygotowuje Utwory zebrane Felicjana Wykowskiego.