Trwa ładowanie...
d1rhoq4

Maciej Parowski nie żyje. Miał 72 lata

Maciej Parowski zmarł w szpitalu po walce z nowotworem. "Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć" - napisali przyjaciele i współpracownicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maciej Parowski nie żyje
Maciej Parowski nie żyje (East News)
d1rhoq4

Smutną informację o śmierci pisarza potwierdziła redakcja "Nowej Fantastyki", z którą Parowski był związany od początku jej istnienia. "Z ogromnym bólem przekazujemy tę wiadomość. Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarł nasz kochany przyjaciel, mentor, ojciec redaktor - Maciej Parowski" – czytamy na facebookowym profilu magazynu.

Maciej Parowski był pisarzem, scenarzystą komiksów, redaktorem, krytykiem i jedną z czołowych postaci polskiej literatury fantastycznej. Pisał opowiadania, eseje, powieści (m.in. "Twarzą ku ziemi", "Burza. Ucieczka z Warszawy '40"). Miłośnikom historii obrazkowych był znany przede wszystkim z serii "Funky Koval" i komiksowej adaptacji "Wiedźmina".

d1rhoq4

Łukasz Orbitowski napisał o Parowskim na Facebooku: "Był wielkim i dobrym człowiekiem. Chyba jednym z największych i najlepszych, jacy kiedykolwiek urodzili się w Polsce. (…) Ta strata, odejście Maćka, bardzo boli. Przebywanie z nim było zaszczytem. Śpieszmy się pić piwo z kumplami. Tak szybko odchodzą".

Zobacz także: Tomasz Bagiński: polskie kino ma rys amatorskości. "Wiedźmin" Netfliksa to profesjonalny przemysł

Tomasz Bagiński nazwał go "ojcem chrzestnym polskiej fantastyki" i nie ukrywał, że wiele mu zawdzięcza. "Dzięki Maćkowi dostałem kontakt do Jacka Dukaja, który potem zaowocował 'Katedrą'. Bez Maćka nie wiemy, jak potoczyłaby się historia 'Wiedźmina'".

d1rhoq4

Obejrzyj: "Wiedźmin" od Netfliksa. "Jesteśmy mega podekscytowani"

d1rhoq4

Podziel się opinią

Share

d1rhoq4

d1rhoq4