„Macbeth” na festiwalu w Bydgoszczy
Macbeth wrocławskiego teatru Pieśń Kozła zainauguruje 7 maja w Bydgoszczy pierwszą edycję nowego festiwalu teatralnego Inne Sytuacje. Impreza stawia sobie za cel promocję teatru alternatywnego i laboratoryjnego.
Macbeth * wrocławskiego teatru Pieśń Kozła zainauguruje 7 maja w Bydgoszczy pierwszą edycję nowego festiwalu teatralnego Inne Sytuacje. Impreza stawia sobie za cel promocję teatru alternatywnego i laboratoryjnego.*
Nazwa nowego festiwalu nie jest przypadkowa, pochodzi z wypowiedzi jednego z najważniejszych kreatorów współczesnego teatru - Eugenia Barby , założyciela Odin Teatret i ucznia Jerzego Grotowskiego . „Ujęcie tradycyjnych treści teatru zajmują nie nowe treści, lecz nowe relacje. To, co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem” - wyjaśnił Andrzej Stróż, dyrektor programowy festiwalu, aktor, reżyser i twórca odbywających się w latach 1991-2001 w Bydgoszczy Off Prezentacji Teatralnych.
Teatr Pieśń Kozła określany jest przez krytyków jako jeden z twórczych spadkobierców wielkiego wrocławianina - Jerzego Grotowskiego . Zespół teatru stosuje technikę koordynacji, w której łączy się w całość takie elementy jak głos, pieśń, ruch, rytm, taniec, słowo, tekst.
Spektakl jest jedną z sześciu prezentacji polskich, duńskich i niemieckich zespołów teatralnych, które złożą się na program Innych Sytuacji. Twórcy bydgoskiej imprezy chcą sięgać do dziedzictwa teatru laboratoryjnego, "żywego, unikającego zbędnej dekoracji".
"Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka - aktora - na scenie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor - człowiek" - podkreślił Stróż.
W kolejnych dniach przed bydgoską publicznością zaprezentują się: Maciej Adamczyk z poznańskim Teatrem Porywacze Ciał, Iben Nagel Rasmussen z Odin Teatret z Holstebro w Danii, Teatr Brama z Goleniowa, Studio Teatralne z Warszawy oraz niemiecko-rosyjska grupa Teatr Derevo. *
Festiwal organizuje Fundacja Kultury Yakiza z Bydgoszczy we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i bydgoską sceną "niebopiekło", której dyrektorem programowym jest Andrzej Stróż. *Festiwal zakończy się 10 maja.