Ludzie pióra uhonorowani medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"
Tadeusz Słobodzianek, Jacek Leociak i Teresa Torańska znaleźli się w gronie osób uhonorowanych w niedzielę medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim" w 68 rocznice wydarzeń z kwietnia 1943 roku.
* Tadeusz Słobodzianek , Jacek Leociak i Teresa Torańska znaleźli się w gronie osób uhonorowanych w niedzielę medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim" w 68 rocznice wydarzeń z kwietnia 1943 roku.*
Medale "Powstanie w Getcie Warszawskim" przyznaje co roku Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Uroczystość wręczenia medali odbyła się w warszawskim Teatrze Żydowskim podczas wieczoru poświęconego 68 rocznicy powstania w getcie.
Jak powiedział przewodniczący stowarzyszenia, Tomasz Miedziński, medale te są przyznawane "ludziom, którzy słowem i piórem walczą z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu". "Są to działacze kultury, uczeni, pisarze, publicyści, wojskowi, duchowni, politycy i nauczyciele" - wyjaśnił Miedziński.
W tym roku wśród uhonorowanych znalazło się kilka osób ze świata kultury, m.in. dokumentalista Łukasz Baksik, który ratuje od zapomnienia i zniszczenia stare macewy i Tadeusz Słobodzianek , dramaturg i reżyser, którego sztuka Nasza klasa , odwołująca się do wydarzeń w Jedwabnem, zdobyła w zeszłym roku nagrodę literacką Nike.Wśród odznaczonych medalami byli też Jacek Leociak - historyk, autor książek o warszawskich Żydach, dziennikarka Teresa Torańska , a także Krzysztof Bielawski , zajmujący się dokumentacją starych żydowskich cmentarzy w Polsce. W gronie nagrodzonych znalazł się też ks. Mirosław Nowak,
proboszcz warszawskiej parafii Wszystkich Świętych, który nie zgodził się na sprzedaż w przykościelnej księgarni książek o charakterze antysemickim, a także Włodzimierz Paszyński - wiceprezydent Warszawy - za "przychylną postawę wobec inicjatyw zmierzających do upamiętnienia warszawskich Żydów".
Po ceremonii wręczania medali odbył się spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego pt. "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie".
Główne obchody 68. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim będą miały miejsce we wtorek, 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie przedstawiciele organizacji żydowskich i zaproszeni goście złożą wieńce i zapalą znicze.Pamięć bohaterów getta zostanie także uczczona przy płytach upamiętniających "Żegotę" i Szloma Zygielbojma oraz m.in. koło bunkra Anielewicza i na Umschlaglaplatz.
W tym roku rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim zbiega się ze świętem Pesach, które rozpoczyna się właśnie 19 kwietnia. Dokładnie tego dnia, 68 lat temu, w pierwszy dzień święta Pesach, wybuchło powstanie, w którym zginęło ok. 63 tys. Żydów spośród 70 tys. przebywających wówczas w getcie.