Trwa ładowanie...

LUBLIN: Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem

19 września, br. o godz. 18.00 w Lublinie odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem. Miejscem spotkania będzie Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” przy ul. Radziszewskiego 16. Poprowadzi je Krzysztof Księski.

LUBLIN: Spotkanie z Andrzejem PilipiukiemŹródło: Materiały prasowe
d4bvdxa

19 września, br. o godz. 18.00 w Lublinie odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem . Miejscem spotkania będzie Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” przy ul. Radziszewskiego 16. Poprowadzi je Krzysztof Księski.

Andrzej Pilipiuk – jeden z najpopularniejszych polskich twórców literatury fantastycznej.

Najbardziej znany jest z wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza – zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty.

d4bvdxa

Debiutował opowiadaniem Hiena ("Fenix" 2/1996), w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba. Od tego czasu Pilipiuk napisał kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu, wydanych w siedmiu zbiorach (Kroniki Jakuba Wędrowycza (2001), Czarownik Iwanow (2002), Weźmisz czarno kure (2002), Zagadka Kuby Rozpruwacza (2004), Wieszać każdy może (2006), Homo Bimbrownikus (2009) i "Trucizna" (2012). Sam nazywa siebie "największym piewcą polskiej wsi od czasów Reymonta".

Innymi utworami Pilipiuka jest cykl o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, alchemiku który zgodnie z legendami zapewnić miał sobie nieśmiertelność dzięki odkryciu tajemnicy kamienia filozoficznego, gdzie Pilipiuk połączył elementy fabularne oparte na wiedzy historycznej z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi, oraz cykl Norweski dziennik, opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki, cierpiącego na amnezję młodego uciekiniera z Polski Ludowej, który usiłuje odnaleźć prawdę o sobie i otaczającej go rzeczywistości. Cykl ten jest najstarszym w dorobku autora, prace nad nim rozpoczął Pilipiuk będąc jeszcze nastolatkiem.

W utworach Pilipiuka często pojawiają się gościnnie postaci z innych jego cykli. Tytułowe bohaterki serii Kuzynki pierwszy raz pojawiły się w jednym z napisanych przez niego tomów Pana Samochodzika. Zarówno w cyklu Kuzynki jak i Pan Samochodzik pojawia się również przelotnie Jakub Wędrowycz.

W lipcu 2013 roku w Wojsławicach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Jakuba Wędrowycza, w którym brał udział autor.

Organizatorem spotkania, które jest częścią cyklu Seminaria z Wyobraźni, jest Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza". [Wikipedia]

Wstęp wolny!

d4bvdxa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bvdxa