Trwa ładowanie...

Lokomotywą po Polsce

Lokomotywą po PolsceŹródło: Inne
d2mvda8
d2mvda8

Recytacje "Lokomotywy" Juliana Tuwima towarzyszą od kilku lat polskim prezentacjom literackim i wydawniczym za granicą. Teraz Instytut im. Adama Mickiewicza przygotowuje związany z tym wierszem program promujący Polskę wśród europejskich dzieci.

"Lokomotywa" Juliana Tuwima to chyba najbardziej popularne dzieło polskiej poezji dziecięcej. Niesłychane tempo i dynamizm utworu, wspaniały rytm, zabawa słowem i onomatopeją już od kilkudziesięciu lat zachwycają dzieci.

"Lokomotywę" przetłumaczono już na kilkanaście języków m.in. francuski, niemiecki, włoski, angielski, hebrajski, flamandzki i czeski. Dlatego Instytut im. Adama MIckiewicza wybrał właśnie ten utwór aby promować Polskę wśród najmłodszych mieszkańców Unii Europejskiej.

Wokół wiersza Tuwima powstał cały program "Lokomotywa" - pierwszy tego typu polski program promocyjny skierowany do dzieci. Jego podstawowym celem jest wzbudzenie zainteresowania Polską i wykształcanie pozytywnych stereotypów naszego kraju wśród mieszkańców Piętnastki już od najmłodszych lat.

d2mvda8

Elementem stanowiącym o wyjątkowości projektu jest powiązanie wiersza z jedyną w Europie czynną parowozownią. Każdego ranka z Wolsztyna, niewielkiej miejscowości w zachodniej Polsce, wyjeżdżają pociągi ciągnięte przez prawdziwe, buchające parą parowozy, dokładnie takie jak w książce Tuwima.

Projekt "Lokomotywa" będzie prezentowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zakłada on przetłumaczenie na lokalny język i wydanie w tradycyjnej formie (z ilustracjami Jana Marcina Szancera) książki "Lokomotywa" (jeżeli jeszcze nie jest przetłumaczona i wydana). Poza tym w ramach programu prezentowany będzie spektakl-zabawa dla dzieci przygotowany przez miejscową grupę teatralną oraz wystawa fotograficzna parowozów z Wolsztyna autorstwa Piotra Skórnickiego.

Elementem programu jest też konkurs - dzieci mają opisać lub przedstawić graficznie wyimaginowaną podróż pociągiem po Polsce. Nagrodą jest podróż po Polsce dla laureatów z wszystkich krajów zabytkowym pociągiem ciągniętym przez parowóz.

d2mvda8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mvda8