Trwa ładowanie...

Litwa. Tradycje wigilijne

Litwa. Tradycje wigilijneŹródło: Inne
d1g4we8
d1g4we8

*Nazwa litewskiej Wigilii – Kuczios pochodzi prawdopodobnie od słowa kutia - popularnej na Wschodziebardzo słodkiej potrawy z gotowanej pszenicy z makiem, miodem, orzechami i rodzynkami. *

Jednak to nie kutia jest dzisiaj na Litwie najbardziej charakterystycznym daniem świątecznym. Litewską kolację wigilijną wyróżniają niepowtarzalne, spotykane tylko tu śliżyki, po litewsku zwane kucziukai – bardzo drobne drożdżowe ciasteczka z makiem.

d1g4we8

Śliżyki podaje się jako deser z wodą makową - wodą z utartym makiem i miodem, zwaną też wśród Polaków Wileńszczyzny podsytą.

W odróżnieniu od wigilijnego stołu w Polsce, na Litwie tego wieczora nie podaje się zup, z wyjątkiem czerwonego barszczu z uszkami, tradycja którego przywędrowała z Polski.

Zamiast zup przygotowuje się kisiel czerwony z żurawin i biały z owsa, bądź z płatków owsianych. W niektórych domach kisiel jest tak gęsty, że się go nie pije, lecz je łyżką. Nie może też oczywiście zabraknąć kompotu z suszu.

Podobnie jak w Polsce, na Litwie głównymi daniami na stole wigilijnym są potrawy z ryb – szczupak, karp, śledź z grzybami, śledź z marchewką i koniecznie pod czerwonym buraczkiem, śledź zapiekany w cieście.Przyrządza się też bardzo dużo pierożków z grzybami, kapustą, makiem i jabłkami.

d1g4we8

Liczba potraw wigilijnych powinna być parzysta i nie powinno ich być mniej niż 12. Podaje się je na białym obrusie, pod którym kładzie się siano. Można je dzisiaj kupić nawet w sklepie.

Ważnym elementem wieczoru wigilijnego na Litwie zawsze były wróżby, jednak dziś zwyczaj ten zanika. Jedną z niewielu wróżb zachowanych do dziś jest wyciąganie źdźbeł siana spod obrusa. Parzysta liczba oznacza rychły ożenek. Długa i równa słomka wróży dostatnie i długie życie. Załamane źdźbło – niepowodzenie.

Wśród Litwinów popularna jest też wróżba, polegająca na wzięciu z misy garści śliżyków. Parzysta liczna wziętych ciasteczek oznacza powodzenie, nieparzysta – niepowodzenie.

Tradycyjnie wieczór wigilijny na Litwie kończy się obdarowywaniem się prezentami, wspólnym śpiewaniem kolęd i pójściem na pasterkę.

d1g4we8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g4we8