Trwa ładowanie...
język
23 kwietnia 2010, 13:45

Litwa: sejm zaaprobował dwa projekty ustawy o pisowni nazwisk

Litwa: sejm zaaprobował dwa projekty ustawy o pisowni nazwiskŹródło: AFP
d2bl827
d2bl827

Litewski parlament zaaprobował w poniedziałek w pierwszym czytaniu dwa projekty ustawy o pisowni nazwisk, w tym nazwisk polskich.

Jeden z projektów zgłosił rząd. Zadowala on społeczność polską, bo przewiduje możliwość zapisu polskich nazwisk w dokumentach litewskich z użyciem polskich znaków diakrytycznych.

Drugi projekt zgłosił poseł partii konserwatywnej Rytas Kupczinskas, a jego celem jest zachowanie litewskich imion i nazwisk.

Zdaniem Kupczinskasa, umożliwienie na Litwie zapisu nazwisk z nielitewskimi znakami diakrytycznymi byłoby ukrytą próbą zmiany alfabetu litewskiego.

Proponuje on więc przywrócenie nazwiskom i imionom - według niego spolonizowanym - brzmienia litewskiego. Chodziłoby np. o umożliwienie zmiany nazwiska Sawicki na oryginalne - w opinii Kupczinskasa - Savickas, Surwiłło na Survila, Dilewicz na Dilys, Gulbin na Gulbinas, czy Żukowski na Vabalas (żuk to po litewsku vabalas).

d2bl827

W trakcie posiedzenia parlamentu padła propozycja połączenia obu projektów w jeden, jednak ostatecznie decyzję w tej sprawie odroczono do jesieni.

Zdaniem przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, posła Waldemara Tomaszewskiego, połączenie dwóch projektów jest niemożliwe, a zgłoszenie projektu posła Kupczinskasa to jedynie gra na zwłokę.

Tomaszewski powiedział, że przyjęcie rządowego projektu ustawy o pisowni nazwisk, który aprobują Polacy, zależy od politycznej woli rządzącej koalicji.

Nie zważając jednak na fakt, iż obecna socjaldemokratyczna większość oficjalnie deklaruje taką wolę, Tomaszewski wątpi, by przed końcem kadencji obecnego Sejmu, do 12 października br., parlament przyjął ustawę o pisowni nazwisk.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj