Trwa ładowanie...

Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni

Literatura z Kraju Kwitnącej WiśniŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Japonia jest obiektem fascynacji i niesłabnącego zainteresowania. Mimo tego jej kultura jest stale hermetyczna i ciągle odległa i niezrozumiała.

JAPONIA – KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI

W myśleniu o Kraju Kwitnącej Wiśni stale posługujemy się stereotypami i mitami. Podobnie jest z literaturą. Co wiemy o literaturze japońskiej? Każdy zapewne słyszał o haiku. Jest to jedna z najbardziej znanych form literackich uprawianych w Japonii. Haiku to wiersz składający się jedynie z siedemnastu sylab. Haiku rozwijać zaczęło się w XVII wieku w ścisłym związku z filozofią zen. Mistrzem tej poetyckiej miniatury był Matsuo Basho (1644-1694), powszechnie zwany Pierwszym Filarem Haiku. Większą część życia spędził Basho na wędrówkach po całym kraju, podczas których odwiedzał liczne sanktuaria buddyjskie, praktykując zen i pisząc haiku. Popularną formą poezji w Japonii była również tanka. To też najstarsza, ale stale żywotna, forma poezji japońskiej powstała w VI wieku.

Czy wiemy coś więcej? Czy umiemy wymienić nazwiska japońskich pisarzy? Przygotowaliśmy dla Was informację o twórczości kilku japońskich pisarzy, których utwory ukazały się w polskim przekładzie.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj