Trwa ładowanie...

Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni

Literatura z Kraju Kwitnącej WiśniŹródło: Inne
d3r9gpk
d3r9gpk

Japonia jest obiektem fascynacji i niesłabnącego zainteresowania. Mimo tego jej kultura jest stale hermetyczna i ciągle odległa i niezrozumiała.

JAPONIA – KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI

W myśleniu o Kraju Kwitnącej Wiśni stale posługujemy się stereotypami i mitami. Podobnie jest z literaturą. Co wiemy o literaturze japońskiej? Każdy zapewne słyszał o haiku. Jest to jedna z najbardziej znanych form literackich uprawianych w Japonii. Haiku to wiersz składający się jedynie z siedemnastu sylab. Haiku rozwijać zaczęło się w XVII wieku w ścisłym związku z filozofią zen. Mistrzem tej poetyckiej miniatury był Matsuo Basho (1644-1694), powszechnie zwany Pierwszym Filarem Haiku. Większą część życia spędził Basho na wędrówkach po całym kraju, podczas których odwiedzał liczne sanktuaria buddyjskie, praktykując zen i pisząc haiku. Popularną formą poezji w Japonii była również tanka. To też najstarsza, ale stale żywotna, forma poezji japońskiej powstała w VI wieku.

Czy wiemy coś więcej? Czy umiemy wymienić nazwiska japońskich pisarzy? Przygotowaliśmy dla Was informację o twórczości kilku japońskich pisarzy, których utwory ukazały się w polskim przekładzie.

d3r9gpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r9gpk