Trwa ładowanie...
warszawa
23-04-2010 13:39

Literatura na peryferiach

Literatura na peryferiachŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Literackie wątki związane z warszawską Pragą Południe będą tematem spotkań festiwalu Literatura na peryferiach, który rozpocznie się dziś spotkaniem z Markiem Bieńczykiem pt. „Pomarańcze z Universamu”.

Literatura na peryferiach to cykl czwartkowych spotkań poświęconych autorom, których twórczość lub biografia związana jest z Grochowem, Kamionkiem i Gocławiem. Spotkaniom towarzyszyć będą wystawy, koncerty i kiermasze książek. Spotkania poprowadzi Cezary Polak, dziennikarz, mieszkaniec Grochowa.

Bohaterem pierwszej, czwartkowej imprezy festiwalu będzie Marek Bieńczyk, autor m.in. powieści Tworki i Terminal oraz opublikowanego właśnie przez wydawnictwo Znak zbioru esejów pt. Przezroczystość. Bieńczyk wychował się i przez kilkadziesiąt lat mieszkał przy ul. Kaleńskiej na Grochowie. W swoich utworach portretuje rodzinną dzielnicę.

Na 26 lipca zaplanowano spotkanie pt. „W objęciach Kici Koci”, podczas którego południowopraskie wątki w twórczości Mirona Białoszewskiego przedstawi przyjaciel poety, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski .

d28vbtj

9 sierpnia Ernest Bryll będzie opowiadał o „Chulignach z Kica”, a 23 sierpnia odbędzie się spotkanie z Maciejem Malickim pt. „Brulion wędrowca”.

Zaplanowano już około 30 spotkań, których gośćmi będą m.in. Andrzej Stasiuk , Jerzy Sosnowski , Olgierd Budrewicz , Marek Nowakowski , Agata Passent , Krzysztof Rutkowski , Muniek Staszczyk, Juliusz Strachota , Marek Kochan , a bohaterami m.in. Wyspiański , Żeromski , Stachura , Gombrowicz , Borowski , Korczak , Dobraczyński , Hłasko , Tyrmand , Wiech i inni pisarze.

Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie Creo, a spotkania odbywać się będą co czwartek o godzinie 18 w klubie „Dziwny Świat Edwarda M.” na Placu Szembeka.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj