Trwa ładowanie...

Literacki Nobel ogłoszony. Laureatem Kazuo Ishiguro

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Kazuo Ishiguro. Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka.

Literacki Nobel ogłoszony. Laureatem Kazuo IshiguroŹródło: PAP/EPA
d17vgqo
d17vgqo

- Literacką Nagrodę Nobla 2017 otrzymuje Kazuo Ishiguro, który w powieściach o ogromnym ładunku emocjonalnym odkrywa pustkę pod naszym złudzeniem połączenia ze światem - ogłosiła sekretarz Szwedzkiej Akademii prof. Sara Danius.

- Gdyby połączyć Jane Austen i Franza Kafkę, ma się Kazuo Ishiguro w pigułce - komentowała.

Każdego roku portale takie, jak Ladbrokes, Betsson czy Unibet dają możliwość obstawiania laureatów Nobla. Bukmacherzy STS – największej firmy bukmacherskiej w Polsce typowali, że literacką Nagrodę Nobla w tym roku otrzyma Haruki Murakami. Wygrał Ishiguro. Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia w 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść ”Malarz świata ułudy” (An Artist of the Floating World), a w 1989 roku Nagrodę Bookera za trzecią - ”Okruchy dnia” (The Remains of the Day). Została ona przeniesiona na ekran. W filmie zagrali brytyjscy aktorzy – Emma Thompson, Anthony Hopkins. To był wielki sukces, a o pisarzu zrobiło się głośno w świecie. Za kolejną ( również zekranizowaną) powieść - ”Nie opuszczaj mnie” (Never Let Me Go) - Kazuo Ishiguro był nominowany do Nagrody Bookera w 2005 roku.

Twitter
Źródło: Twitter

Alfred Nobel pragnął, by nagroda jego imienia trafiała do autora "wybitnego dzieła o tendencjach idealistycznych". Tegoroczny laureat otrzyma 9 milionów koron (czyli 940 tys. euro).

d17vgqo

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Ta ostatnia w 1996 roku "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Z wrodzonym sobie urokiem Wisława Szymborska skomentowała werdykt Akademii w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej”: "Ja całe życie chcę być określoną osobą - osobą - natomiast teraz chcą ze mnie zrobić osobistość. I tu się nie dam. Dlatego, że instynkt mi mówi, że to jest niebezpieczeństwo…”.

Dwa razy w historii zdarzyło się, że osoby nagrodzone literackim Noblem odmówiły jego przyjęcia. Filozof Jean-Paul Sartre i Borys Pasternak, który ugiął się pod wpływem nacisków władz Związku Radzieckiego.

Obejrzyj też: Literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro. Zaskoczenie?

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj