Trwa ładowanie...

Literacki Big Brother

Literacki Big BrotherŹródło: Inne
d20hodw
d20hodw

* Telefrenia to powieść o poszukiwaniu tożsamości, także przeze mnie samego – powiedział Edward Redliński o swojej książce podczas uroczystości przyznania jej tytułu Książki Miesiąca 2006 Warszawskiej Premiery Literackiej.*

Telefrenia to satyra na wszechwładzę mediów, powieść o uzależnieniu od filmu, telewizji, gazet, studium spustoszenia, jakie te uzależnienia czynią w ludzkich duszach. Tytułowa ‘telefrenia’ to słowo stworzone przez autora na określenie połączenia schizofrenii z manią uciekania od życia w świat ruchomych obrazków.

– Z miesiąca na miesiąc natarczywość medialna narasta i staje się coraz trudniejsza do zniesienia. Ci, którzy w tym na co dzień uczestniczą, balansują na granicy obłędu. Nie mogą się wyzwolić z tego stanu, bo nie mają już własnej tożsamości, nie mają tożsamości, bo zatracili ją podczas oglądania. To błędne koło, którego nie sposób przerwać – mówił Edward Redliński podczas spotkania w warszawskim Domu Księgarza.

d20hodw

– To właśnie problem poszukiwania tożsamości: indywidualnej i zbiorowej, jest tematem, który łączy wszystkie moje książki. W Telefrenii pojawiają się postaci, które zagubiły się we współczesnej obfitości wzorców. Przeskakując z kanału na kanał nie zbliżają się nawet do realnego życia. Co z tym zrobić? Nie mam pojęcia. Zwłaszcza że pisząc powieści sam uczestniczę w wielkim Big Brotherze literackim. Dawno już przestało tu chodzić o literaturę, lecz o reżyserowane przez media widowisko, gdzie możliwe jest wykreowanie bestselleru z kiepskiej książki, czy całkowite przemilczenie niezłej – tłumaczył Edward Redliński .

Warszawska Premiera Literacka jest nagrodą przyznawaną przez warszawskich księgarzy najlepszym i najstaranniej wydanym książkom. Z 12 Książek Miesiąca wybierana jest Książka Roku.

Edward Redliński został laureatem tej nagrody już po raz trzeci - wcześniej tytuł książki miesiąca zdobyły jego powieści Szczuropolacy i Krfotok.

d20hodw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20hodw