Trwa ładowanie...

Literacka Nagroda Nobla dla Jean-Marie Gustave Le Clézio

Literacka Nagroda Nobla dla Jean-Marie Gustave Le ClézioŹródło: AFP
d1h0sxy
d1h0sxy

Tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Jean-Marie Gustave Le Clézio .

Jury noblowskie w uzasadnieniu nazwało tegorocznego noblistę autorem otwierającym nowe perspektywy poetyckich podróży i zmysłowych uniesień, badaczem człowieczeństwa w oderwaniu od uwarunkowań cywilizacyjnych.

d1h0sxy

W twórczości głosi sprzeciw wobec bezdusznej cywilizacji i lęk przed zbliżającą się zagładą; wynikiem fascynacji autora kulturą indiańską jest nostalgia za pierwotną niewinnością dzieciństwa (w konsekwencji wybór bardzo młodych bohaterów) i społeczeństw pierwotnych, wyrażająca się w poszukiwaniu i kreowaniu mitów (mit pustyni), refleksji o korzeniach kulturowych własnych i człowieka w ogóle, medytacji o kondycji ludzkiej odnoszonej do stale obecnego toposu podróży; autor powieści w stylu balansującym pomiędzy nouveau roman a tradycją wizjonerską Blake'a i Lautreamonta; początkowe eksperymenty językowe ustępują miejsca coraz większej prostocie w powieściach.

* Jean-Gustave Le Clézio , francuski prozaik, urodził się 13 kwietnia 1940 roku w Nicei, w rodzinie, która miała swoje korzenie związane z byłą kolonią francuską - Mauritiusem.* Studiował w tamtejszej College Litteraire Universitaire. Po ukończeniu studiów wyjechał do USA, pracując jako nauczyciel. Już pierwsza powieść Le Proces-Verbal, którą opublikował w wieku 23 lat, przyniosła mu sławę i znalazła się na krótkiej liście nagrody Goncourtów.

Przez kilkanaście lat Le Clézio opublikował około 30 książek - od zbiorów opowiadań, przez powieści, po tomy esejów. Jego karierę można podzielić na dwa etapy. Od 1963 do 1975 roku Le Clézio fascynował się formalnymi eksperymentami z językiem i narracją, tworząc w tym samym nurcie francuskiej literatury awangardowej co Georges Perec i Michel Butor.

W późnych latach 70. styl Le Clézio przeszedł gwałtowną zmianę; pisarz porzucił eksperymenty, w jego dziełach zaczęły się pojawiać takie tematy jak wspomnienia z dzieciństwa, młodości, podróży. Ta zmiana przyniosła mu prawdziwą popularność wśród czytelników. W 1994 roku w ankiecie francuskiego magazynu literackiego „Lire” 13 proc. czytelników uznało Le Clézio za największego żyjącego francuskiego pisarza.

d1h0sxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h0sxy