Trwa ładowanie...

Literacka Nagroda Nobla dla Herty Muller!

Literacka Nagroda Nobla dla Herty Muller!Źródło: PAP/EPA
d6tfpru
d6tfpru

Laureatką Literackiej Nagrody Nobla została Herta Müller .

Akademia Szwedzka wyróżniła autorkę, która „z poetycką oszczędnością i prozatorską szczerością portretuje pejzaż wysiedlonych”.

Herta Müller od kilku lat znajdowała się w kręgu potencjalnych kandydatów do nagrody.

Herta Müller urodziła się w 1953 roku. Dzieciństwo i młodość spędziła w kraju komunistycznej dyktatury. Studiowała rumunistykę i germanistykę. W czasie studiów należała do literackiej Aktionsgruppe Banat. W tym czasie rozpoczęła się jej kariera literacka, szybko przerwana zakazem publikacji po odmowie współpracy z tajną policją Securitate. Prześladowana przez władze, w 1987 roku wyemigrowała do Niemiec.

d6tfpru

Jest jedną z czołowych postaci nowego pokolenia pisarzy niemieckich.Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę im. Kleista (1994), nagrodę literacką Aristeion Unii Europejskiej (1996), International Dublin IMPAC Literary Award (1998) oraz nagrodę im. Kafki (1999).

Herta Müller jest jedną z czołowych postaci nowego pokolenia pisarzy niemieckich. Polskim czytelnikom znane są jej następujące książki: Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie , Głód i jedwab , Lis już wtedy był myśliwym , Sercątko , Dziś wolałabym siebie nie spotkać , Król kłania się i zabija , Niziny .

- To bez wątpienia jest doskonały wybór. Herta Müller to świetna pisarka i nie jest to wybór kontrowersyjny, twórczość Herty Müller spotyka się z doskonałym przyjęciem ze strony czytelników i krytyki - decyzję Akademii Szwedzkiej skomentowała Dorota Swinarska z Instytutu Goethego.

Dorota Swinarska poznała niemiecką autorkę w 2003 roku podczas jej wizyty w Polsce z okazji wydania Sercątka .
- Tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie były niezwykle szerokie horyzontu umysłowe Müller , jej zainteresowanie światem i Polską oraz fakt, że niemal podskórnie można było wyczuć jej bolesną biografię oraz losy wielu osób, które w sobie nosiła, a które stały się materiałem dla jej kolejnych książek – wspomina Swinarska.

d6tfpru

Jak powiedziała Monika Sznajderman z wydawnictwa Czarne, które publikuje utwory Herty Müller , Nobel trafił w najlepsze ręce.

- * Herta Müller to jedna z najlepszych pisarek*, i to nie tylko niemieckiego obszaru językowego - mówi Monika Sznajderman.

Herta Müller gościła w Polsce na zaproszenie wydawnictwa Czarne.
- Szczupła, niewysoka, ubiera się na czarno. W Polsce ma swoje grono oddanych czytelników. Spotkania z nią i z jej literaturą są zawsze interesujące, są zawsze spotkaniami o czymś - mówi Sznajderman.

- Opłacało się wydać jej siedem książek i czekać na takie wydarzenie - dodaje Sznajderman.
W przyszłym roku ukaże się kolejna powieść Herty Müller Huśtawka oddechu.

d6tfpru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6tfpru