Trwa ładowanie...

Literacka Nagroda Nobla 2019. W tym roku Akademia Szwedzka przyzna aż dwie nagrody

Akademia Szwedzka przyzna w tym roku aż dwie Literackie Nagrody Nobla – za 2018 oraz 2019 rok. Laureatów poznamy już tej jesieni.

Literacka Nagroda Nobla 2019. W tym roku Akademia Szwedzka przyzna aż dwie nagrodyŹródło: East News
d3l3x55
d3l3x55

Literacka Nagroda Nobla 2019 – historia prestiżowej nagrody

Literacka Nagroda Nobla jest wyróżnieniem ustanowionym testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku, którą przyznaje się od 1901 roku. W latach 1901-2017 wyróżniono 114 laureatów. W latach 1904, 1917, 1966 i 1974 Akademia Szwedzka nagrodziła po dwie osoby.

Najmłodszym laureatem był Rudyard Kipling (gdy otrzymywał nagrodę w 1907 r. miał wówczas 42 lata), a najstarszym Doris Lessing, która miała 88 lat.

Pierwszym w historii zdobywcą Literackiej Nagrody Nobla został Sully Prudhomme.

Literacka Nagroda Nobla 2019 – kto przyznaje nagrody?

Organem przyznającym nagrodę Nobla jest Akademia Szwedzka. Założył ją król Gustaw III w 1786 r. na wzór Akademii Francuskiej. W jej skład wchodzi 18 członków, których określa się mianem „Osiemnastu”. Wśród nich znajdują sie głównie pisarze, poeci, historycy i filolodzy. Członkowie wybierani są dożywotnio.

d3l3x55

Nazwiska nominowanych osób do literackiej Nagrody Nobla mogą być zgłaszane przez członków Akademii Szwedzkiej, a także przez inne instytucje o podobnym charakterze. Tego typu prawo należy również do uniwersyteckich profesorów z dziedziny literatury i filologii.

Literacka Nagroda Nobla 2019 – skandale oraz zmiany w Akademii Szwedzkiej

W 2018 roku nie przyznano literackiej Nagrody Nobla z powodu skandalu obyczajowego, do którego doszło w Akademii Szwedzkiej. Jeden ze współpracowników instytucji, fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault (prywatnie mąż członkini Akademii Katariny Frostenson) został oskarżony o gwałty, a następnie skazany przez sąd.

W międzyczasie z Akademii Szwedzkiej odeszło siedmiu członków, którzy byli ze sobą w konflikcie. Na ich miejsce powołano nowe osoby, a także utworzono specjalny komitet noblowski, który zasila pięciu zewnętrznych ekspertów.

Podczas spotkania członkowie Akademii Szwedzkiej uznali, że zmiany, jakie przeprowadzono w jej struktrach, przyczyniły się do poprawienia reputacji tej instytucji.

- Zasady działania Akademii uległy zmianie i umożliwiły jej członkom rezygnację oraz wybór ich następców. Status instytucji został poprawiony. W Akademii nie ma już osób oskarżonych o przestępstwa – tłumaczy Akademia Szwedzka.

Instytucja planuje również stosować zasady przejrzystości i jawności w kwestii zarządzania finansami.

d3l3x55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l3x55