Trwa ładowanie...

Literacka Nagroda Nobla 2016: Haruki Murakami faworytem bukmacherów STS

Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, wskazują Harukiego Marakami za faworyta do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Za każde postawione 100 zł na japońskiego pisarza można wygrać 440 złotych – kurs 5.50.

Share
Literacka Nagroda Nobla 2016: Haruki Murakami faworytem bukmacherów STSŹródło: AFP
d3igaep

*Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, wskazują Harukiego Marakami za faworyta do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Za każde postawione 100 zł na japońskiego pisarza można wygrać 440 złotych – kurs 5.50. *

Zdaniem analityków STS największe szanse, poza * Harukim Murakami, autorem "Norwegian Wood" czy "Kronik ptaka nakręcacza" , który był już faworytem do Nobla w zeszłym roku, na otrzymanie tegorocznej nagrody mają Syryjczyk *Adonis– uznawany za najwybitniejszego żyjącego poetę arabskiego i przedstawiciel Ligi Państw Arabskich przy UNESCO – oraz * Philip Roth ( "Wzburzenie" , "Praska orgia" ) , amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia, wielokrotny kandydat do Literackiego Nobla, laureat m.in. National Book Critics Circle Award i Międzynarodowej Nagrody Bookera. Ich
kursy to odpowiednio 7.00 oraz 8.00. Najmniejsze szanse mają za to *
Ursula Le Guin oraz * Marilynne Robinson* (z takim samym kursem – 50.00). Oznacza to, że każdy kto trafnie postawi 100 złotych na jedną z tych pisarek może zdobyć aż 4 400 złotych.

W zestawieniu bukmacherów STS znajdują się również Polacy. Gracz, który postawi 100 zł na * Adama Zagajewskiego* – to w przypadku jego wygranej – otrzyma 2 376 złotych (kurs 27). Jeśli jednak wskazana prawidłowo zostanie * Olga Tokarczuk*, to za każde 100 złotych można wygrać 2 640 złotych.

d3igaep

- Zauważamy, że zakłady bukmacherskie na tego typu wydarzenia cieszą się coraz większą popularnością. Polacy są zainteresowani obstawianiem nie tylko wyników rozgrywek sportowych, ale również zdarzeń kulturalnych czy społecznych. Jako największy – legalny – bukmacher w Polsce przykładamy dużo uwagi do potrzeb naszych klientów, dlatego stale rozszerzamy naszą ofertą – mówi Mateusz Juroszek, prezes STS.

Faworytem szwedzkich mediów jest pochodzący z Syrii arabski poeta Adonis, właściwie: Ali Ahmad Said. Autor 23 tomów poezji oraz 18 zbiorów esejów gościł we wrześniu na targach książki w Goeteborgu, gdzie promował swoją nową książkę "Islam i przemoc". Jest to zapis rozmów, jakie z Adonisem przeprowadziła francusko-marokańska psychoanalityk Houria Abdelouahed.

Adonis już w latach poprzednich był wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla, teraz jego kandydatura może być "bardziej aktualna" ze względu na sytuację polityczną w Syrii. Poeta wzywał syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada do zakończenia wojny.

Według szwedzkich krytyków alternatywnie członkowie Akademii Szwedzkiej mogą po ponad 20 latach docenić literaturę amerykańską. "USA przestały wierzyć w Nagrodę Nobla" - stwierdza w przeddzień ogłoszenia werdyktu szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

d3igaep

Od 1901 roku literackiego Nobla przyznano jedynie ośmiu pisarzom ze Stanów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę ich miejsce urodzenia. Ostatni raz literacki Nobel przyznano obywatelowi USA, Toniemu Morrisonowi w 1993 roku.

Krytyk Asa Beckman z "Dagens Nyheter" uważa, że najwyższy czas uhonorować wielkich amerykańskich autorów powieści: Philipa Rotha, Dona DeLillo lub Richarda Forda.

Recenzenci eksperckiego miesięcznika "Vi laeser" ("Czytamy") stawiają na amerykańską pisarkę Joyce Carol Oates. Twórczości tej autorki poświęcono ostatnie wydanie gazety, a na okładce napisano "Nareszcie Oates!", próbując uprzedzić werdykt Akademii Szwedzkiej. W Szwecji wydano właśnie dziennik pisarki.

Według publicznego Szwedzkiego Radia na literackiego Nobla czeka pomijana przez członków Akademii Szwedzkiej literatura afrykańska. "Afryka to kontynent zamieszkany przez prawie miliard ludzi z 55 krajów, mówiących 1800 językami. Czy brakuje tam wystarczająco dobrej literatury?" - zastanawiają się twórcy audycji w Szwedzkim Radiu. Według krytyków kandydatami do Nagrody Nobla są: kenijski pisarz Ngugi wa Thiong'o, Siyanda Mohutsiwa z Botswany oraz Chigozie Obioma z Nigerii. Dotychczas literacki Nobel jedynie cztery razy trafił do twórcy z Afryki. Dla porównania pisarze z Europy byli nagradzani aż 71 razy.

d3igaep

Akademia Szwedzka potrafi zaskakiwać. W 1997 roku Nobla niespodziewanie przyznano autorowi sztuk teatralnych Włochowi Dario Fo, a w 2004 roku Austriaczce Elfriede Jelinek.

Wśród Polaków niezmiennie od lat jako kandydat do Nagrody Nobla wymieniany jest poeta Adam Zagajewski. Mianem "noblistki przyszłości" szwedzkie media określają Olgę Tokarczuk.

Twórczość Zagajewskiego i Tokarczuk jest przetłumaczona na szwedzki, oboje gościli i z powodzeniem promowali w ostatnim czasie swoje dzieła w Szwecji.

Wielu obserwatorów w noblowskich werdyktach próbuje odnaleźć regułę. Skoro w 2015 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, to w tym roku laur trafi raczej do mężczyzny. Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że znów doceniony zostanie twórca piszący w języku słowiańskim. Aleksijewicz nagrodzono za reportaże, więc teraz większe szanse mają autorzy innych gatunków.

d3igaep
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3igaep
d3igaep