Trwa ładowanie...

Literacka Gdynia ogłosiła kolejne nominacje

Pierwszym wydarzeniem w ramach III Warszawskich Targów Książki było ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jurorzy postanowili w siódmej edycji tego ogólnopolskiego lauru wykorzystać pełną przysługującą im pulę nominatów. W tym gronie znajdują się tegoroczni laureaci, których nazwiska poznamy 30 czerwca

Literacka Gdynia ogłosiła kolejne nominacjeŹródło: "__wlasne
d14bm89
d14bm89

LITERACKA GDYNIA OGŁOSIŁA KOLEJNE NOMINACJE

Pierwszym wydarzeniem w ramach III Warszawskich Targów Książki było ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jurorzy postanowili w siódmej edycji tego ogólnopolskiego lauru wykorzystać pełną przysługującą im pulę nominatów. W tym gronie znajdują się tegoroczni laureaci, których nazwiska poznamy 30 czerwca.

POEZJA

  1. Roman Honet , „Piąte królestwo”, Biuro Literackie
  1. Eda Ostrowska, „Dojrzałość piersi i pieśni”, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN”
  1. Edward Pasewicz , „Pałacyk Bertolta Brechta”, Wydawnictwo EMG
  1. Marta Podgórnik , „Rezydencja surykatek”, Biuro Literackie
  1. Marcin Sendecki , „Farsz”, Biuro Literackie
d14bm89

PROZA

  1. Anna Nasiłowska , „Konik, szabelka”, Świat Książki
  1. Magdalena Tulli , „Włoskie szpilki”, Wydawnictwo Nisza
  1. Andrzej Turczyński , „Koncert muzyki dawnej”, Wydawnictwo Forma
  1. Szczepan Twardoch , „Tak jest dobrze”, Wydawnictwo Powergraph
  1. Filip Zawada , „ Psy pociągowe ”, Biuro Literackie

ESEISTYKA

  1. Krystyna Czerni , „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, Wydawnictwo Znak
  1. Krzysztof Mrowcewicz , „Małe folio”, Instytut Badań Literackich PAN i Stowarzyszenie Pro Cultura Litteraria
  1. Filip Springer , „Miedzianka. Historia znikania”, Wydawnictwo Czarne
  1. Marian Sworzeń , „Opis krainy Gog”, Towarzystwo "Więź"
d14bm89

- Nominacje to wyjątkowo trudne przejście dla kapituły: podział na trzy kategorie w ostateczności daje szansę, by dość równomiernie rozłożyć uznanie, lecz najpierw stwarza mnóstwo problemów. Literatura polska rozwija się bowiem po swojemu, nie bacząc na rodzaje i gatunki. Tradycyjnie nie brakuje tomów poetyckich, w tym wielu bardzo dobrych, lecz w dziedzinie eseju i prozy mamy do czynienia z chaotycznymi przypływami i odpływami, wzrostem i upadkiem koniunktur, nic tu nie jest „tradycyjne” ani „równomierne” – wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, która wybierała spośród 271 tytułów zgłoszonych do konkursu (wydanych w roku ubiegłym).

Obrady jurorów przyniosły 15 nominacji. Wśród nich znalazły się trzy pozycje autorów wyróżnianych już w Gdyni - Magdaleny Tulli, Edwarda Pasewicza i Adama Lipszyca. Pozostali pisarze w ramach „literackiej Gdyni” zostali docenieni po raz pierwszy. - Rok poprzedni upłynął pod znakiem biografii i poezji, co nie oznacza, że milczała proza i eseistyka literacka. Obie wydobyły z siebie głosy wyjątkowe, warte bardzo uważnego posłuchania – dodaje Piotr Śliwiński.

W gronie wyróżnionych znajduje się być może nawet czworo przyszłych laureatów. Regulamin dopuszcza przyznanie, oprócz trzech nagród głównych, także specjalnej „Nagrody Osobnej”. W ubiegłym roku trafiła ona do rąk Andrzeja Sosnowskiego. Jest to jednak laur wręczany nieregularnie. - Wszystko rozstrzygnie się ostatniego dnia czerwca podczas Gali Finałowej, która będzie zwieńczeniem Festiwalu „Literaturomanie” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia. Pełny program wydarzeń, m.in. z udziałem ogłoszonych właśnie nominowanych, przedstawimy pod koniec maja – zapowiada Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, głównego organizatora imprezy.

d14bm89

Nagroda została powołana do życia siedem lat temu przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki „Kostki Literackie” oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych. Natomiast laureat „Nagrody Osobnej” – 10 tysięcy zł.

* * NAGRODA LITERACKA GDYNIA KALENDARIUM

OGŁOSZENIE NOMINACJI

10 maja, godz. 11:15, Sala im. Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (III Warszawskie Targi Książki)

FESTIWAL "LITERATUROMANIE"

27 - 29 czerwca – Teatr Miejski w Gdyni (wstęp wolny)

GALA FINAŁOWA

30 czerwca – Teatr Muzyczny w Gdyni (wstęp za zaproszeniem)

CYKL JESIENNYCH SPOTKAŃ Z LAUREATAMI SIÓDMEJ EDYCJI

październik - listopad 2012 r. (daty do ustalenia z przyszłymi laureatami)

d14bm89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14bm89