Trwa ładowanie...

Listy Zofii Kossak-Szczuckiej

Share
Listy Zofii Kossak-SzczuckiejŹródło: Inne
d4d08nd

Siedem listów Zofii Kossak, w tym pięć odręcznie napisanych, przekazała muzeum pisarki w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim mieszkanka Cieszyna, Maria Holisz.

Dyrektor placówki Dominik Dubiel powiedział, że dotychczas w zbiorach znajdowało się zaledwie kilkanaście listów pisarki.

- W muzeum posiadamy ogromny zbiór listów do Zofii Kossak, grubo ponad tysiąc. Znacznie gorzej jest z korespondencją pisaną przez nią. Mamy ich kilkanaście. Dlatego z taką radością przyjęliśmy dar pani Holisz - powiedział Dominik Dubiel.

Listy pochodzą z lat 1929-1931. Pięć rękopisów adresowanych było do siostry zakonnej z pobliskiego Dzięgielowa - Marii Pietraszkówny. W dwóch pozostałych, napisanych na maszynie i z odręcznym podpisem pisarki, Zofia Kossak potwierdzała staroście cieszyńskiemu, że siostra Pietraszkówna opiekowała się jej dziećmi.

d4d08nd

Dominik Dubiel powiedział, że Maria Holisz znalazła listy, gdy porządkowała szafę po śmierci swojej mamy, nauczycielki języka polskiego w różnych szkołach w Cieszynie.

Dyrektor muzeum powiedział, że listy nie znajdą się w stałej ekspozycji w obawie przed zniszczeniem. Można je jednak będzie obejrzeć na wystawie czasowej, która obędzie się na przełomie 2005 i 2006 roku.

Zofia Kossak-Szatkowska (Kossak-Szczucka) urodziła się 1890 roku. Była więźniarką KL Auschwitz II Birkenau. W jej pisarskim dorobku są m.in. powieści Krzyżowcy, Pożoga i Bez oręża. Ostatnich 11 lat życia spędziła w Górkach Wielkich. Zamieszkała tam po powrocie z emigracji w 1957 roku. Po śmierci spoczęła na góreckim cmentarzu.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich powstało w 1973 roku.

d4d08nd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d08nd
d4d08nd