Trwa ładowanie...
historia
23 kwietnia 2010, 13:28

Listy Zofii Kossak-Szczuckiej

Listy Zofii Kossak-SzczuckiejŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Siedem listów Zofii Kossak, w tym pięć odręcznie napisanych, przekazała muzeum pisarki w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim mieszkanka Cieszyna, Maria Holisz.

Dyrektor placówki Dominik Dubiel powiedział, że dotychczas w zbiorach znajdowało się zaledwie kilkanaście listów pisarki.

- W muzeum posiadamy ogromny zbiór listów do Zofii Kossak, grubo ponad tysiąc. Znacznie gorzej jest z korespondencją pisaną przez nią. Mamy ich kilkanaście. Dlatego z taką radością przyjęliśmy dar pani Holisz - powiedział Dominik Dubiel.

Listy pochodzą z lat 1929-1931. Pięć rękopisów adresowanych było do siostry zakonnej z pobliskiego Dzięgielowa - Marii Pietraszkówny. W dwóch pozostałych, napisanych na maszynie i z odręcznym podpisem pisarki, Zofia Kossak potwierdzała staroście cieszyńskiemu, że siostra Pietraszkówna opiekowała się jej dziećmi.

Dominik Dubiel powiedział, że Maria Holisz znalazła listy, gdy porządkowała szafę po śmierci swojej mamy, nauczycielki języka polskiego w różnych szkołach w Cieszynie.

dgu08q9

Dyrektor muzeum powiedział, że listy nie znajdą się w stałej ekspozycji w obawie przed zniszczeniem. Można je jednak będzie obejrzeć na wystawie czasowej, która obędzie się na przełomie 2005 i 2006 roku.

Zofia Kossak-Szatkowska (Kossak-Szczucka) urodziła się 1890 roku. Była więźniarką KL Auschwitz II Birkenau. W jej pisarskim dorobku są m.in. powieści Krzyżowcy, Pożoga i Bez oręża. Ostatnich 11 lat życia spędziła w Górkach Wielkich. Zamieszkała tam po powrocie z emigracji w 1957 roku. Po śmierci spoczęła na góreckim cmentarzu.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich powstało w 1973 roku.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj