Trwa ładowanie...

Listy Tadeusza Borowskiego trafiły do Muzeum Literatury

Listy Tadeusza Borowskiego trafiły do Muzeum LiteraturyŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

400 listów pisarza Tadeusza Borowskiego przekazał do Muzeum Literatury w Warszawie krytyk literacki Tadeusz Drewnowski .

Przekazanie odbyło się podczas wieczoru jubileuszowego 60326Drewnowskiego, który 1. grudnia obchodził 80. urodziny.

Listy Tadeusza Borowskiego Drewnowski zgromadził, kiedy pracował nad monografią Tadeusza Borowskiego – wydaną w 1972 roku Ucieczką z kamiennego świata. Do kolekcji listów i korespondencji pisarza z lat 1943-51 przekazanych stołecznemu muzeum córka pisarza Małgorzata Borowska dodała zbiór ocalałych po nim fotografii.

Jubileusz Tadeusza Drewnowskiego był połączony z promocją jego nowej książki Porachunki z XX wiekiem. O twórczości jubilata mówił krytyk literacki prof. Jacek Łukasiewicz.

d2d96f6

Tadeusz Drewnowski urodził się 1. grudnia 1926 roku w Warszawie. Podczas wojny związał się z konspiracją, był więźniem Pawiaka. Po wyzwoleniu mieszkał w Łodzi. W 1947 roku debiutował jako krytyk literacki w „Kuźnicy”.

Od 1948 roku pracował w Instytucie Badań Literackich, potem także w pismach „Nowa Kultura”, „Dialog” i „Polityka”. Napisał m.in. wspomnianą Ucieczkę z kamiennego świata oraz Rzecz russowską. O pisarstwie Marii Dąbrowskiej (1983).

* Tadeusz Borowski urodził się w 1922 roku w Żytomierzu. Podczas wojny był więźniem Auschwitz.* Jego najbardziej znane utwory to Pożegnanie z Marią, Kamienny świat i Byliśmy w Oświęcimiu. Popełnił samobójstwo w 1951 roku w wieku 29 lat.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj