Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego - wystawa i książka
Na pierwszą w Polsce wystawę listów miłosnych, które znany malarz Franciszek Starowieyski pisał przez niemal 20 lat do swojej żony Teresy, zaprasza Muzeum Historyczne, Pałac Królewski we Wrocławiu.
Na wystawie po raz pierwszy pokazane zostaną listy w oryginale. Na ekspozycje składa się 40 listów, 45 kaligrafii, 11 kopert oraz zdjęcia przedstawiające artystę i jego żonę.
Jak poinformowała PAP w czwartek Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, któremu podlega Pałac Królewski w powszechnej świadomości listy miłosne kojarzą się z pełnymi wzniosłych uczuć i lirycznych metafor pismami skierowanymi do najdroższej osoby.
"Ale listy autorstwa Starowieyskiego zdecydowanie przeczą temu poglądowi. Choć nie brak w nich czułości i miłosnych wyznań to w treści dominuje pożądanie. Autor bez wstydu pisze o swoich łóżkowych tęsknotach i marzeniach, czasem używając słów uważanych za wulgarne. W pozbawiony pruderii sposób opisuje także swoją muzę, dużo miejsca poświęcając jej ciału i tęsknocie za kontaktem fizycznym z nią. Często wspomina również o swoim przyrodzeniu" - opowiadała Pluta.
Poza erotycznymi wyznaniami znalazły się w nich również fragmenty dotyczące największej pasji artysty, czyli kolekcjonowania antyków oraz komentarze do rzeczywistości PRL-u.
* W 2010 r. wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało tę zaskakującą, a momentami kontrowersyjną korespondencję artysty w tomie Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego . Komentarze do listów napisała ich adresatka, Teresa Starowieyska.* "Niezwykła jest strona wizualna tych listów. Franciszek Starowieyski uzupełniał je rysunkami i malowidłami, które odpowiadają o zawartej obok treści. Głownie są to obrazki o charakterze intymnym i bywają szokujące. Ale to dzięki tym niewielkim rysunkom i ozdobnej pisowni Jego listy stały się sztuką" - pisała Starowieyska w komentarzu do książki.
Franciszek Starowieyski urodził się w 1930 r. w szlacheckiej rodzinie w Bratkowie k. Krosna. Zmarł w 2009 r. w Warszawie. Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sztuki XX w., malarzem, rysownikiem, grafikiem, twórcą plakatów, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Zrealizował ok. 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu". Przez wiele lat pracował w Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku i Zurychu.
Wystawę będzie można oglądać od soboty do 26 czerwca.