Trwa ładowanie...
wrocław
20 maja 2011, 13:01

Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego - wystawa i książka

Na pierwszą w Polsce wystawę listów miłosnych, które znany malarz Franciszek Starowieyski pisał przez niemal 20 lat do swojej żony Teresy, zaprasza Muzeum Historyczne, Pałac Królewski we Wrocławiu.

Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego - wystawa i książkaŹródło: "__wlasne
d1dwxqd
d1dwxqd

Na wystawie po raz pierwszy pokazane zostaną listy w oryginale. Na ekspozycje składa się 40 listów, 45 kaligrafii, 11 kopert oraz zdjęcia przedstawiające artystę i jego żonę.

Jak poinformowała PAP w czwartek Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, któremu podlega Pałac Królewski w powszechnej świadomości listy miłosne kojarzą się z pełnymi wzniosłych uczuć i lirycznych metafor pismami skierowanymi do najdroższej osoby.
"Ale listy autorstwa Starowieyskiego zdecydowanie przeczą temu poglądowi. Choć nie brak w nich czułości i miłosnych wyznań to w treści dominuje pożądanie. Autor bez wstydu pisze o swoich łóżkowych tęsknotach i marzeniach, czasem używając słów uważanych za wulgarne. W pozbawiony pruderii sposób opisuje także swoją muzę, dużo miejsca poświęcając jej ciału i tęsknocie za kontaktem fizycznym z nią. Często wspomina również o swoim przyrodzeniu" - opowiadała Pluta.

Poza erotycznymi wyznaniami znalazły się w nich również fragmenty dotyczące największej pasji artysty, czyli kolekcjonowania antyków oraz komentarze do rzeczywistości PRL-u.

* W 2010 r. wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało tę zaskakującą, a momentami kontrowersyjną korespondencję artysty w tomie Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego . Komentarze do listów napisała ich adresatka, Teresa Starowieyska.* "Niezwykła jest strona wizualna tych listów. Franciszek Starowieyski uzupełniał je rysunkami i malowidłami, które odpowiadają o zawartej obok treści. Głownie są to obrazki o charakterze intymnym i bywają szokujące. Ale to dzięki tym niewielkim rysunkom i ozdobnej pisowni Jego listy stały się sztuką" - pisała Starowieyska w komentarzu do książki.

d1dwxqd

Franciszek Starowieyski urodził się w 1930 r. w szlacheckiej rodzinie w Bratkowie k. Krosna. Zmarł w 2009 r. w Warszawie. Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sztuki XX w., malarzem, rysownikiem, grafikiem, twórcą plakatów, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Zrealizował ok. 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu". Przez wiele lat pracował w Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku i Zurychu.

Wystawę będzie można oglądać od soboty do 26 czerwca.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj