"Lista Dziwisza". Ile książek o papieżu wydał kardynał?
Życie Stanisława Dziwisza latami toczyło się w cieniu Jana Pawła II. Po jego śmierci kardynał zaczął publikować kolejne książki w dużej mierze poświęcone papieżowi. Promował je swoją twarzą na okładkach.
Po śmierci Jana Pawła II kilka konkretnych wydarzeń położyło się cieniem na sławie i powszechnym szacunku, jakim cieszył się dotychczas sekretarz, powiernik i organizator życia Papieża Polaka w Rzymie, kardynał Stanisław Dziwisz. Najpierw zobowiązany do zniszczenia osobistych zapisków Karola Wojtyły po jego śmierci Dziwisz opublikował je w 2014 r. w formie książki "Jestem bardzo w rękach Bożych". Potem, mimo krytyki, zezwolił na pochowanie na Wawelu zmarłej w katastrofie smoleńskiej pary prezydenckiej.
Teraz przyszedł czas na rozliczenia przeszłości po słynnym już wywiadzie, jakiego kardynał udzielił Piotrowi Kraśce w sprawie o. Marciala Degollado, emisji reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" oraz publikacji raportu w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Wynika z niego, że zarówno Stanisław Dziwisz, jak i Jan Paweł II o wszystkim wiedzieli.
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski: "Liczę, że kardynał Dziwisz powie prawdę"
Stanisław Dziwisz latami budował swoją reputację za pomocą odniesień do papieża Polaka i związanych z nim wspomnień. Zdecydowana większość książek, jakie opublikował, jeśli nie wszystkie, poza swoją rozprawą doktorską, w jakiś sposób nawiązywały do specjalnego statusu Karola Wojtyły w życiu zbiorowym Polaków.
To często wspomnienia, rozważania, impresje dotyczące życia papieża lub wykłady, katechezy i wywiady najczęściej dotyczące pracy u boku Jana Pawła II. Rynek na tego rodzaju książki i albumy w "papieskiej" Polsce był zawsze, a kardynał publikował, publikował i publikował. Przyjrzyjmy się zatem, co znajduje się na bibliograficznej "liście Dziwisza".
"Kult św. Stanisława biskupa w Krakowie do Soboru Trydenckiego", Kraków, Rzym, 1984 r.
Teologiczna rozprawa naukowa, na podstawie której ksiądz Dziwisz otrzymał stopień naukowy doktora teologii. W zasadzie jedyne w bibliografii kardynała oryginalne dzieło o charakterze naukowym, teologicznym.
"Dotknąłem tej tajemnicy", Lublin, 2001 r.
Publikacja wykładu wygłoszonego 13 maja 2001 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z okazji nadania mu doktoratu honoris causa tej uczelni. Podczas wykładu biskup Dziwisz dzielił się nieznanymi faktami dotyczącymi zamachu Ali Agcy na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r.
"Miłością mocni", Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków, 2006 r.
Książka napisana w formie 48 rozważań powstała na kanwie encykliki papieża Benedykta XVI "Deus Caritas Est" "w hołdzie i duchu wdzięczności" dla autora, jak wynika z dedykacji. Sama encyklika jest tu też wielokrotnie cytowana, podobnie jak fragmenty nauczania Jana Pawła II.
"Więcej sportu", Rafael, Kraków, 2006 r.
Zapis rozmowy z kardynałem Dziwiszem przeprowadzonej przez dziennikarzy Canal+ Grzegorza Milko i Filipa Surmę przygotowana na mundial w Niemczech, z której można się dowiedzieć m.in. jakim drużynom kibicuje kardynał, czy czyta prasę sportową, oraz jakie dyscypliny sportu uprawia.
"Pielgrzym miłości", Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków, 2006 r.
Zbiór homilii i przemówień kardynała Dziwisza wygłoszonych w czasie uroczystości związanych z Janem Pawłem II, z licznymi niepublikowanymi wcześniej zdjęciami papieża, wydany przy okazji Dnia Papieskiego w formie ilustrowanego albumu.
"Świadectwo", TBA, Warszawa, 2007 r.
Kolejne wspomnienie Jana Pawła II, a właściwie prawie 40-letniej drogi Karola Wojtyły do najwyższych stopni kościelnej hierarchii, widzianej oczami jego polskiego sekretarza, w rozmowie z dziennikarzem i watykanistą Gian Franco Svidercoschim. W książce znalazły się też obserwacje dotyczące przełomowych i najtrudniejszych momentów pontyfikatu, jak upadek Muru Berlińskiego czy zamachy terrorystyczne na całym świecie. W 2008 r. na podstawie książki i z inicjatywy kard. Dziwisza zrealizowano film w reżyserii Pawła Pitery ukazujący życie papieża Jana Pawła II oczami kardynała.
"Bo wezwał Cię Chrystus", Rafael, Kraków, 2008 r.
Książka skierowana do księży i tych, którzy myślą o kapłaństwie. Zawiera ogólne rozważania na temat powołania, a także lekcje skierowane do kleryków czy proboszczów, wraz z częścią modlitewną, ilustrowana reprodukcjami malarstwa sakralnego.
"Ale dali szkołę", Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków, 2011 r.
To z kolei zapis rozmowy dzieci z katolickiego programu telewizyjnego "Ziarno" z kardynałem Dziwiszem o błogosławionym Janie Pawle II, pierwszych dniach pontyfikatu, pierwszych spotkaniach z hierarchami kościelnymi w Rzymie, a także o podróżach papieża, jego ulubionych potrawach czy sposobach spędzania wolnego czasu, okraszona zdjęciami Jana Pawła II.
"U boku Świętego. Rozmowa z Gian Franco Svidercoschim", Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków, 2014 r.
Zapis kolejnej, po "Świadectwie", rozmowy kardynała Dziwisza z dziennikarzem i watykanistą Gian Franco Svidercoschim, w której poruszają tematy nauczania Jana Pawła II, jego intelektualnej spuścizny i odpowiedzialności kolejnych pokoleń za to, co z nauki papieża pozostało dla potomnych.
"Polsko, uwierz w swoją wielkość", Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków, 2015
W książce przygotowanej przez 16 kościelnych hierarchów w ramach 52 artykułów poruszane są aktualne tematy związane z Kościołem katolickim w Polsce. Autorzy sprzeciwiają się "triumfującym od kilku lat treściom i tonowi antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy". To również "głos w obronie moralności, tradycji, polskości, normalności, w obronie uczciwości, a przeciwko chciwości".
"Pielgrzymka odwagi i nadziei. Franciszek w Polsce z młodzieżą świata", Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków, 2016 r.
To z kolei praca zbiorowa, autorstwa m.in. kard. Dziwisza, abp. Gądeckiego, abp Hosera czy abp. Jędraszewskiego komentująca pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Zapis wspólnych spotkań, modlitw, radości, entuzjazmu Polaków oraz młodzieży z całego świata" wraz z dotychczasową historią Światowych Dni Młodzieży oraz czterema katechezami wygłoszonymi przez biskupów.