Trwa ładowanie...
d1zlpje

"Lista Dziwisza". Ile książek o papieżu wydał kardynał?

Życie Stanisława Dziwisza latami toczyło się w cieniu Jana Pawła II. Po jego śmierci kardynał zaczął publikować kolejne książki w dużej mierze poświęcone papieżowi. Promował je swoją twarzą na okładkach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dziwisz
Dziwisz (PAP, Fot: Łukasz Gągulski)
d1zlpje

Po śmierci Jana Pawła II kilka konkretnych wydarzeń położyło się cieniem na sławie i powszechnym szacunku, jakim cieszył się dotychczas sekretarz, powiernik i organizator życia Papieża Polaka w Rzymie, kardynał Stanisław Dziwisz. Najpierw zobowiązany do zniszczenia osobistych zapisków Karola Wojtyły po jego śmierci Dziwisz opublikował je w 2014 r. w formie książki "Jestem bardzo w rękach Bożych". Potem, mimo krytyki, zezwolił na pochowanie na Wawelu zmarłej w katastrofie smoleńskiej pary prezydenckiej.

Teraz przyszedł czas na rozliczenia przeszłości po słynnym już wywiadzie, jakiego kardynał udzielił Piotrowi Kraśce w sprawie o. Marciala Degollado, emisji reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" oraz publikacji raportu w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Wynika z niego, że zarówno Stanisław Dziwisz, jak i Jan Paweł II o wszystkim wiedzieli.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski: "Liczę, że kardynał Dziwisz powie prawdę"

Stanisław Dziwisz latami budował swoją reputację za pomocą odniesień do papieża Polaka i związanych z nim wspomnień. Zdecydowana większość książek, jakie opublikował, jeśli nie wszystkie, poza swoją rozprawą doktorską, w jakiś sposób nawiązywały do specjalnego statusu Karola Wojtyły w życiu zbiorowym Polaków.

d1zlpje

To często wspomnienia, rozważania, impresje dotyczące życia papieża lub wykłady, katechezy i wywiady najczęściej dotyczące pracy u boku Jana Pawła II. Rynek na tego rodzaju książki i albumy w "papieskiej" Polsce był zawsze, a kardynał publikował, publikował i publikował. Przyjrzyjmy się zatem, co znajduje się na bibliograficznej "liście Dziwisza".

"Kult św. Stanisława biskupa w Krakowie do Soboru Trydenckiego", Kraków, Rzym, 1984 r.

Teologiczna rozprawa naukowa, na podstawie której ksiądz Dziwisz otrzymał stopień naukowy doktora teologii. W zasadzie jedyne w bibliografii kardynała oryginalne dzieło o charakterze naukowym, teologicznym.

"Dotknąłem tej tajemnicy", Lublin, 2001 r.

d1zlpje

Publikacja wykładu wygłoszonego 13 maja 2001 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z okazji nadania mu doktoratu honoris causa tej uczelni. Podczas wykładu biskup Dziwisz dzielił się nieznanymi faktami dotyczącymi zamachu Ali Agcy na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r.

"Dotknąłem jego tajemnicy" Materiały prasowe
"Dotknąłem jego tajemnicy" (Materiały prasowe)

"Miłością mocni", Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków, 2006 r.

d1zlpje

Książka napisana w formie 48 rozważań powstała na kanwie encykliki papieża Benedykta XVI "Deus Caritas Est" "w hołdzie i duchu wdzięczności" dla autora, jak wynika z dedykacji. Sama encyklika jest tu też wielokrotnie cytowana, podobnie jak fragmenty nauczania Jana Pawła II.

"Więcej sportu", Rafael, Kraków, 2006 r.

Zapis rozmowy z kardynałem Dziwiszem przeprowadzonej przez dziennikarzy Canal+ Grzegorza Milko i Filipa Surmę przygotowana na mundial w Niemczech, z której można się dowiedzieć m.in. jakim drużynom kibicuje kardynał, czy czyta prasę sportową, oraz jakie dyscypliny sportu uprawia.

"Więcej sportu" Materiały prasowe
"Więcej sportu" (Materiały prasowe)

"Pielgrzym miłości", Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków, 2006 r.

d1zlpje

Zbiór homilii i przemówień kardynała Dziwisza wygłoszonych w czasie uroczystości związanych z Janem Pawłem II, z licznymi niepublikowanymi wcześniej zdjęciami papieża, wydany przy okazji Dnia Papieskiego w formie ilustrowanego albumu.

"Świadectwo", TBA, Warszawa, 2007 r.

Kolejne wspomnienie Jana Pawła II, a właściwie prawie 40-letniej drogi Karola Wojtyły do najwyższych stopni kościelnej hierarchii, widzianej oczami jego polskiego sekretarza, w rozmowie z dziennikarzem i watykanistą Gian Franco Svidercoschim. W książce znalazły się też obserwacje dotyczące przełomowych i najtrudniejszych momentów pontyfikatu, jak upadek Muru Berlińskiego czy zamachy terrorystyczne na całym świecie. W 2008 r. na podstawie książki i z inicjatywy kard. Dziwisza zrealizowano film w reżyserii Pawła Pitery ukazujący życie papieża Jana Pawła II oczami kardynała.

"Świadectwo" Materiały prasowe
"Świadectwo" (Materiały prasowe)

"Bo wezwał Cię Chrystus", Rafael, Kraków, 2008 r.

d1zlpje

Książka skierowana do księży i tych, którzy myślą o kapłaństwie. Zawiera ogólne rozważania na temat powołania, a także lekcje skierowane do kleryków czy proboszczów, wraz z częścią modlitewną, ilustrowana reprodukcjami malarstwa sakralnego.

"Ale dali szkołę" , Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków, 2011 r.

To z kolei zapis rozmowy dzieci z katolickiego programu telewizyjnego "Ziarno" z kardynałem Dziwiszem o błogosławionym Janie Pawle II, pierwszych dniach pontyfikatu, pierwszych spotkaniach z hierarchami kościelnymi w Rzymie, a także o podróżach papieża, jego ulubionych potrawach czy sposobach spędzania wolnego czasu, okraszona zdjęciami Jana Pawła II.

"U boku Świętego. Rozmowa z Gian Franco Svidercoschim", Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków, 2014 r.

d1zlpje

Zapis kolejnej, po "Świadectwie", rozmowy kardynała Dziwisza z dziennikarzem i watykanistą Gian Franco Svidercoschim, w której poruszają tematy nauczania Jana Pawła II, jego intelektualnej spuścizny i odpowiedzialności kolejnych pokoleń za to, co z nauki papieża pozostało dla potomnych.

"Polsko, uwierz w swoją wielkość" , Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków, 2015

W książce przygotowanej przez 16 kościelnych hierarchów w ramach 52 artykułów poruszane są aktualne tematy związane z Kościołem katolickim w Polsce. Autorzy sprzeciwiają się "triumfującym od kilku lat treściom i tonowi antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy". To również "głos w obronie moralności, tradycji, polskości, normalności, w obronie uczciwości, a przeciwko chciwości".

"Pielgrzymka odwagi i nadziei. Franciszek w Polsce z młodzieżą świata ", Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków, 2016 r.

To z kolei praca zbiorowa, autorstwa m.in. kard. Dziwisza, abp. Gądeckiego, abp Hosera czy abp. Jędraszewskiego komentująca pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Zapis wspólnych spotkań, modlitw, radości, entuzjazmu Polaków oraz młodzieży z całego świata" wraz z dotychczasową historią Światowych Dni Młodzieży oraz czterema katechezami wygłoszonymi przez biskupów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zlpje

Podziel się opinią

Share
d1zlpje
d1zlpje