Trwa ładowanie...

List Chopina na aukcji w Sotheby's

List Chopina na aukcji w Sotheby'sŹródło: Inne
d1g4we8
d1g4we8

Trzystronicowy list odręcznie napisany przez Fryderyka Chopina będzie wystawiony na grudniowej aukcji znanego domu aukcyjnego Sotheby's w Nowym Jorku w przedziale cenowym 15-25 tys. dol.

List napisał Chopin do przyjaciela Juliana Fontany po polsku, z kilkoma słowami wtrąconymi po francusku, na papierze listowym George Sand z datą 4 października 1839 roku.

Chopin wypytuje w nim o mieszkanie, które znalazł dla niego Fontana i dziwi się, iż cena najmu jest stosunkowo niska. Zaleca przyjacielowi, by sprawdził, czy nie ma tu jakiejś ukrytej pułapki i podpisał kontrakt najmu co najmniej na rok, a najdłużej na trzy lata.

Julian Fontana (1810-69), podobnie jak Chopin pianista i kompozytor, żył w jego cieniu. Był muzycznym krytykiem jego kompozycji, opracowywał je i wykonywał. Prowadził Chopinowi rachunki i organizował koncerty.

d1g4we8

Największy zbiór listów Chopina, liczący ok. 80. pozycji, przechowuje Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Chopin korespondował m. in. z George Sand, Jean-Jacquesem Herbault, z generałami Józefem Bemem i Józefem Dwernickim a także z bliskim przyjacielem hrabią Wojciechem Grzymałą.

Na aukcji wyznaczonej na 11 grudnia wystawiono na sprzedaż m. in. także list Michała Anioła z 1521 roku, w którym omawia on szczegóły złożonego mu zamówienia na rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego, znajdującą się obecnie w kościele Santa Maria sopra Minerwa w Rzymie, list Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony króla Anglii Henryka VIII oraz listy znanych rosyjskich pisarzy: Lwa Tołstoja i Fiodora Dostojewskiego.

Jest też rzadki, odręczny list Józefa Stalina, w którym wraża on zgodę na zamianę kary śmierci wobec gen. Andreja Snesariewa (szefa sztabu generalnego Armii Czerwonej w latach 1919-21) na karę 10 lat pozbawienia wolności.

d1g4we8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g4we8