Przygotowana w zrujnowanym budynku byłego domu kultury inscenizacja „Otella”, według Williama Szekspira , to najnowsza premiera przygotowana przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Właśnie tę sztukę legnicki teatr pokaże podczas jesiennego tournee po Stanach Zjednoczonych.
„Otello” to już piąta produkcja legnickiej sceny oparta na tekstach Szekspira; dwie z dotychczasowych zostały uznane za najlepsze przedstawienia szekspirowskie w kraju.
Jako pierwsi najnowsze przedstawienie zobaczą widzowie X Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, bowiem właśnie tam 10 i 11 sierpnia odbędą się spektakle przedpremierowe. W Legnicy sztuka zostanie pokazana 16 września.
– Lubimy opowiadać Szekspirem o współczesnym świecie. Tym razem nie jest to opowieść o polityce, bo ta dawno się skompromitowała, ale o namiętnościach, miłości, zdradzie. Głęboko ludzka opowieść – powiedział dyrektor teatru i reżyser sztuki Jacek Głomb.
Autorem adaptacji jest Krzysztof Kopka, który wielokrotnie współpracował z legnickim teatrem. Autorką scenografii jest Małgorzata Bulanda, a specjalną oprawę muzyczną na żywo stworzył zespół Kormorany.
„Otello” w wersji legnickiej rozgrywa się na statku.
– Ten rejs i skazanie jego uczestników na egzystencję w jednym miejscu, wzmacnia to, co jest podstawą tekstu, czyli ludzkie uczucia – uważa reżyser.
Głomb podkreślił, że ta premiera była przygotowywana z myślą o wyjeździe do USA, gdzie teatr został zaproszony do udziału w festiwalu, który w październiku odbędzie się w Santa Barbara k. Los Angeles.
Legnicki teatr będzie pierwsza polską grupą prezentującą się na tej imprezie.
W imprezie, której pełna nazwa brzmi Międzynarodowy Festiwal Teatralny Światło Księżyca, wezmą udział grupy m.in. z Rosji, Kanady, Bułgarii, Islandii i USA. Planowana w tym roku edycja festiwalu będzie prezentować wyłącznie sztuki Williama Szekspira .
W czasie pobytu w USA teatr zagra także w Los Angeles i Chicago.
Legnicka scena ma już na swoim koncie inscenizację czterech sztuk opartych na tekstach Williama Szekspira . O tym, że były udane, świadczą nagrody przyznane przez Fundację Theatrum Gedanense, zajmująca się upowszechnianiem twórczości Szekspira i organizująca festiwal jego twórczości w Gdańsku. Uznała ona dwie legnickie inscenizacje za najlepsze szekspirowskie spektakle w kraju. Były to „Jak wam się podoba” z 1996 roku i „Koriolan” z roku 1999.
Trzecią sztuką przygotowaną w Legnicy w oparciu o utwór Williama Szekspira był „Hamlet książę Danii” (2001 rok), a następną - przygotowane w 2004 roku widowisko „Portowa opowieść” na podstawie sztuk Kupiec Wenecki i Zimowa opowieść.
Legnicki teatr słynie z przygotowywania spektakli w niezwykłych przestrzeniach miasta – „Hamleta” przygotowano w zrujnowanych pomieszczeniach b. domu kultury - w tym samym miejscu, gdzie obecnie tworzony jest „Otello”, „Koriolana” grano w pruskich koszarach. Na inscenizację „Portowej opowieści” wybrano natomiast zabytkową, nieczynną halę fabryczną.