Trwa ładowanie...
legenda
23-04-2010 13:55

Legenda o Sigurdzie i Gudrun już w księgarniach

Legenda o Sigurdzie i Gudrun już w księgarniachŹródło: Inne
d4k30ac
d4k30ac

Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się Legenda o Sigurdzie i Gudrun J.R.R. Tolkiena .

J.R.R. Tolkien , wielki miłośnik i znawca kultury Północy, zanim napisał Hobbita i Władcę Pierścieni , w latach dwudziestych XX w. ułożył własną wersję staroskandynawskiej legendy o upadku słynnych Niflungów (Nibelungów). Nadał jej formę dwóch związanych ze sobą poematów o niezwykle kunsztownej wersyfikacji, zatytułowanych Nowa pieśń o Völsungach oraz Nowa pieśń o Gudrun.

Pierwsza pieśń opowiada o losach legendarnego bohatera Sigurda Völsunga i dwóch zakochanych w nim kobiet – walkirii Brynhildy oraz pięknej Gudrun, księżniczki z rodu Niflungów, która dzięki magicznemu podstępowi została jego żoną.

Druga przedstawia wydarzenia po śmierci Sigurda – Gudrun wbrew swej woli zawiera małżeństwo z potężnym Atlim, władcą Hunów (historycznym Attylą), Atli morduje jej braci, wielkich bohaterów, Gudrun wywiera straszną zemstę, po czym odbiera sobie życie.

Legenda o Sigurdzie i Gudrun to fascynująca opowieść z czasów starożytnej Północy o magii, bogach, spektakularnych bitwach, wojownikach, tragicznej miłości i zdradzie. Niezwykły prezent dla wszystkich miłośników Tolkiena , opatrzony przez jego syna drobiazgowym komentarzem oraz fragmentami dotąd niepublikowanych wykładów ojca o literaturze staroislandzkiej.

d4k30ac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k30ac