Warszawska Biblioteka Narodowa obchodziła w poniedziałek jubileusz 75-lecia swego istnienia.
"Główną funkcją BN jest kształtowanie i umacnianie polskiej tożsamości" - powiedział podczas jubileuszowej uroczystości prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Biblioteka Narodowa została ustanowiona 24 lutego 1928 roku na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego i premiera Józefa Piłsudskiego.
Biblioteka Narodowa od początku działała w Warszawie, a jej zbiory szybko wzbogacały się o dary z księgozbiorów prywatnych i społecznych, gromadzonych przez okres zaborów w kraju i na emigracji z myślą o przyszłej książnicy narodowej.
Obecnie BN gromadzi, rejestruje, opisuje, przechowuje i archiwizuje wszelkie dokumenty, na których utrwalono niegdyś, i utrwala się w dalszym ciągu, dawny i współczesny dorobek umysłowy Polaków. Są to - poza drukami i rękopisami - mapy, nuty, a od kilku lat również nagrania audiowizualne i elektroniczne. W końcu 2002 roku zbiory BN liczyły ponad 7,5 mln jednostek, w tym niemal 26 tys. rękopisów, ponad 160 tys. starodruków, 85 tys. map, 110 tys. tomów nut, ponad 300 tys. rycin, rysunków, fotografii i pocztówek. Zasób książek liczył ponad dwa miliony, a czasopism - 755 tys.
Na historyczną, najcenniejszą część księgozbioru składają się przede wszystkim najstarsze, unikatowe dokumenty polskiego i europejskiego piśmiennictwa. Przechowywane tu są zbiory z dawnych książnic: Załuskich, Zamoyskich, Krasińskich, Potockich, Tarnowskich oraz wielu innych prywatnych księgozbiorów.
BN jest największą krajową biblioteka publiczną, każdego roku odwiedza ją około 200 tys. czytelników.