Trwa ładowanie...
poezja
23 kwietnia 2010, 13:35

Lechoń nieznany

Lechoń nieznanyŹródło: Inne
d1s11gt
d1s11gt

Pół wieku po śmierci Jana Lechonia jego publicystyka i myśl polityczna pozostaje właściwie nieznana.

Przypomnieć ją może korespondencja poety z Mieczysławem Grydzewskim, która ukaże się pod koniec roku – powiedziała w Dniu Lechonia w warszawskiej Bibliotece Narodowej badaczka twórczości poety dr Beata Dorosz. Poeta zmarł 8 czerwca 1956 roku.

– Obecnie jego nazwisko pojawia się w najdziwniejszych kontekstach. Na autorytet osoby Jana Lechonia powołują się i środowiska prawicowe i homoseksualiści. Zaczyna panować pewnego rodzaju snobizm na znajomość jego twórczości, a jednocześnie jest ona ulubionym narzędziem reklamy internetowych biur matrymonialnych. Tak naprawdę nie powstała dotychczas rzetelna biografia tego poety, a jego publicystyka utonęła w morzu niepamięci – uważa dr Dorosz.

Tymczasem Jan Lechoń , według badaczki, jako redaktor wydawanego w Nowym Jorku w latach 1943-1947 „Tygodnika Polskiego” – jedynego w owych czasach opiniotwórczego pisma dla amerykańskiej Polonii – pozostawił po sobie spory dorobek publicystyczny, który umknął uwagi badaczy historii literatury. Z tego samego okresu pochodzi jego zbiór szkiców o kulturze amerykańskiej Aut Caesar aut nihil, który po latach nie stracił na aktualności.
– Publicystyka z tego okresu może się okazać równie ciekawa – podkreśliła badaczka.

d1s11gt

W najbliższych miesiącach ukaże się nakładem Towarzystwa Więź korespondencja Jana Lechonia z redaktorem londyńskich „Wiadomości”, Mieczysławem Grydzewskim.
– Wymieniali listy od 1923 roku, ale dopiero w latach 1945-56 ich korespondencja stała się regularna. W sumie zachowało się niemal 500 listów pomiędzy nimi, arcyciekawy przyczynek do dziejów polskiej myśli emigracyjnej – powiedziała dr Dorosz.

Z okazji wtorkowego Dnia Lechonia warszawska Biblioteka Narodowa przygotowała wystawę pierwodruków zbiorków poety, fotografii, jego rękopisów i listów. Ekspozycję można zwiedzać do końca tygodnia.

Jan Lechoń (ur. 1899) był współtwórcą poetyckiej grupy Skamander. Wydał takie zbiorki jak Karmazynowy poemat (1920), Srebrne i czarne (1924), Lutnia po Bekwarku (1942), Aria z kurantem (1945). Zmarł w 1956 roku w Nowym Jorku.

d1s11gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s11gt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj