Trwa ładowanie...

Le Clézio przekazuje czytelnikom myśl o człowieku

Le Clézio przekazuje czytelnikom myśl o człowiekuŹródło: AFP
d381qtb
d381qtb

Książki Jean-Marie Gustave Le Clézio czyta się przyjemnie ze względu na bogaty i piękny stylistycznie język oraz myśl w nich zawartą, podczas gdy we współczesnej literaturze dominuje pomysł - oceniła Zofia Kozimor, tłumaczka powieści noblisty Urania, która ukaże się nakładem PIW w październiku. JEAN-MARIE GUSTAVE LE CLEZIO

- To jest refleksja o człowieku, sporo dowiadujemy się o nas samych. Le Clézio jest jednocześnie poetą, ale też kontestatorem, człowiekiem, który walczy, który kwestionuje pewne rzeczy. On przekazuje nam myśl, refleksję o człowieku i kulturze. Wydaje mi się, że już jest niewiele takich książek. Oczywiście, każda książka zawiera jakąś tam refleksję, ale rzeczywiście u Le Clézio ta refleksja jest bardzo pogłębiona. On co prawda nie wykłada tej swojej myśli z punktu widzenia socjologa, psychologa czy filozofa. Ale w tej jego myśli są elementy socjologii, psychologii i filozofii - powiedziała tłumaczka.

Jak mówiła, wychowany w podróżującej rodzinie Le Clézio od wczesnej dorosłości zaczął sam odbywać podróże po świecie.
- Mieszka na zmianę we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej mieszkał przez długi czas w Meksyku. Mieszkał w Maroku. Przez pewien czas przebywał też w Korei. Jest to nie tyle podróżnik, co tułacz, nomada, nie mieszka tak naprawdę nigdzie - tłumaczyła Kozimor.

d381qtb

Dzięki podróżom, jak mówiła, pisarz zdobył wiedzę o różnych nieeuropejskich kulturach. Szczególnie zainteresowały go korzenie tych kultur, zwłaszcza amerykańskie kultury prekolumbijskie.

- W swoich powieściach mówi o ludach innych niż nasza cywilizacja. Jest tymi kulturami zafascynowany, widzi, co w tych kulturach jest piękne. Przede wszystkim zafascynowany jest ich duchowością. Dzięki temu potrafi inaczej spojrzeć na naszą kulturę, ponieważ widzi ją przez pryzmat tamtych kultur. Z tego wynika to, że w swoich książkach krytycznie podchodzi do tego, co dzieje się w naszym zachodnioeuropejskim świecie - powiedziała tłumaczka.

Jej zdaniem, te właśnie elementy zawiera przetłumaczona przez nią powieść Urania. Książka opowiada o losach utopijnej społeczności, stworzonej w Meksyku przez grupę ludzi uciekających od życia typowego dla współczesnej cywilizacji. W grupie tej są głównie Metysi i Indianie, którzy pamiętają elementy kultury i duchowości swoich indiańskich przodków, ale też biali przybysze. Według tych pierwotnych reguł żyją opisani w powieści mieszkańcy enklawy Campos.

- To jest społeczność stworzona przez rozbitków naszego świata, przez ludzi, którzy z jakiegoś powodu znaleźli się na marginesie, którzy są nieszczęśliwi, nie potrafią sobie dać rady naszym świecie. Oni żyją w swego rodzaju komunie. Mają swoje reguły, próbują żyć inaczej i są szczęśliwi. Ale ten eksperyment im się nie udaje - zaznaczyła tłumaczka.
Jak wyjaśniła, społeczność ta bowiem nie ma szans w starciu z ekspansywnym, nowoczesnym społeczeństwem i musi opuścić swoją ziemię.

- Oni żyją w społeczności utopijnej, ale trzymają się reguł, które niegdyś obowiązywały. Czyli to, co wtedy, w tamtej kulturze nie było utopią, w naszej nią jest - powiedziała Kozimor.

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj