Trwa ładowanie...
szpieg
23 kwietnia 2010, 13:47

Le Carre chciał być sowieckim szpiegeim

Le Carre chciał być sowieckim szpiegeimŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

*Brytyjski pisarz John Le Carre wyznał, że gdy pracował jako brytyjski tajny agent, zastanawiał się, czy nie zostać sowieckim agentem. * W wywiadzie dla „The Sunday Times” 76-letni pisarz tłumaczył, że był ciekawy, co znajduje się po drugiej stronie żelaznej kurtyny.

- Nie kusiła mnie ideologia. Gdy pracujesz jako szpieg zbliżasz się bliżej i bliżej do granicy. W pewnym momencie jest już tylko mały krok do zrobienia i odkrycia reszty – powiedział pisarz.

Le Carre , którego prawdziwe nazwisko brzmi David Cornwell, zaczął pracować dla brytyjskiego wywiadu w 1949 roku.

La Carre jest znany ze swej niechęci do amerykańskiej polityki zagranicznej. W liście otwartym do Amerykanów z 2004 roku z uwagi na wojnę w Iraku apelował o usunięcie Goerge’a W. Busha ze stanowiska.

Głośny był konflikt, w który pisarz wszedł z Salmanem Rushdiem . Le Carre odmówił poparcia Rushdiemu , gdy irański rząd obłożył go fatwą za publikację powieści Szatańskie wersety. La Carre uznał wówczas, że Rushdie celowo obraził muzułmanów.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj