Książki Lubiewo Michała Witkowskiego w kategorii prozy, Dzieje rodzin polskich Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego w dziedzinie poezji oraz Zamiast Marka Zaleskiego w kategorii eseistyki – zostały laureatami Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gdynia.
Zwycięzcy autorzy otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody pieniężne po 50 tys. zł.
Celem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gdynia, ustanowionej w tym roku przez prezydenta tego miasta Wojciecha Szczurka, jest uhonorowanie szczególnych osiągnięć żyjących twórców polskich.
W pierwszej edycji konkursu, we wszystkich trzech kategoriach – prozy, poezji i eseistyki – zgłoszono 189 tytułów.
Książki oceniało jury w siedmioosobowym składzie: historyk literatury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Piotr Śliwiński (przewodniczący), prozaik, eseista, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN dr hab. Marek Bieńczyk, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN prof. Alina Brodzka-Wald, poeta, tłumacz i krytyk dr hab. Jerzy Jarniewicz, redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na Świecie” Piotr Sommer, tłumaczka i eseistka dr Małgorzata Łukaszewicz oraz historyk idei i socjolog prof. Paweł Śpiewak.
Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w kwietniu 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni dla najlepszych książek ubiegłego roku, w trzech kategoriach: powieść i opowiadanie, poezja, eseistyka, napisanych po polsku i wydanych po raz pierwszy w 2005 roku. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 tys. PLN. Nagroda ma charakter ogólnopolski i będzie przyznawana co roku.