Trwa ładowanie...

Laureaci II edycji Nagrody Literackiej Gdynia

Laureaci II edycji Nagrody Literackiej GdyniaŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

* Wiesław Myśliwski za Traktat o łuskaniu fasoli w kategorii prozy, Wojciech Bonowicz za Pełne morze w dziedzinie poezji oraz Krzysztof Środa za Projekt handlu kabardyńskimi końmi w kategorii eseistyki – zostali w czwartek laureatami II edycji Nagrody Literackiej Gdynia.*

Podczas gali, którą prowadziła Magda Umer, laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody pieniężne po 50 tys. zł. Wyróżnienie specjalne otrzymała Magdalena Tulli , autorka nominowanej w tym roku książki pt. Skaza , m.in. za wielką wrażliwość literacką jaką wykazuje w swojej twórczości. Otrzymała 10 tys. zł.

Wiesław Myśliwski dziękując za wyróżnienie powiedział, że wychował się różnych mitach a jednym z tych mitów była Gdynia. Wyraził zadowolenie, że poprzez otrzymaną nagrodę wpisuje się w historię tak wspaniałego miasta jakim jest Gdynia.

W drugiej edycji konkursu, we wszystkich trzech kategoriach - prozy, poezji i eseistyki - zgłoszono 171 tytułów z których do ścisłego finału wybrano 14 pozycji.

Książki oceniało jury w ośmioosobowym składzie: historyk literatury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Piotr Śliwiński - przewodniczący kapituły; dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Elżbieta Gwiazdowska; prozaik, eseista, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN dr hab. Marek Bieńczyk; członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN prof. Alina Brodzka-Wald; poeta, tłumacz i krytyk dr hab. Jerzy Jarniewicz, redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na Świecie” Piotr Sommer; tłumaczka i eseistka dr Małgorzata Łukaszewicz oraz historyk idei i socjolog prof. Paweł Śpiewak.

Celem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gdynia, ustanowionej w 2006 r. przez prezydenta tego miasta Wojciecha Szczurka, jest uhonorowanie szczególnych osiągnięć żyjących twórców polskich.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj