Trwa ładowanie...
lato
23 kwietnia 2010, 13:51

„Lato Muminków” wkrótce w kinach

„Lato Muminków” wkrótce w kinachŹródło: Inne
dvu4jzd
dvu4jzd

Już 15 maja na ekranach polskich kin pojawi się „Lato Muminków” – fińsko-austriacko-polska koprodukcja oparta rzecz jasna na książeczce autorstwa Tove Jansson .

Zwyczajny, spokojny dzień w Dolinie Muminków zostaje nagle przerwany przez wybuch wulkanu, który wywołuje powódź. Rodzina Muminków jest zmuszona opuścić swoją ukochaną Dolinę Muminków w poszukiwaniu ratunku przed wielką wodą. Przedostają się do pływającego domu, który - jak się wkrótce okazuje - jest niezwykły. To, tak naprawdę, teatr – wyposażony w scenę i całe teatralne zaplecze. Zamieszkuje go tajemnicza wielbicielka teatru – Emma. Emma postanawia przyjąć pod swój dach Rodzinę Muminków…

Tak rozpoczyna się kinowa opowieść o sympatycznych mieszkańcach Doliny Muminków, znanych starszej i młodszej publiczności z telewizyjnych wieczorynek oraz z bestsellerowego cyklu książeczek dla dzieci autorstwa Tove Jansson , za które autorka była wielokrotnie nagradzana.

Muminki były wielokrotnie ekranizowane. Polska wersja animowano-kukiełkowa zatytułowana „Opowiadania Muminków” powstała w latach 1977-1982 w łódzkim studiu Se-ma-for, wyprzedzając o 10 lat popularną japońską kreskówkę. Muminki stworzone przez polskich twórców były tymi, które najbardziej spodobały się Tove Jansson – autorce serii książek o przygodach Muminków.

dvu4jzd

Polskie Muminki doczekały się wreszcie ekranizacji kinowej. Na kanwie polskiego serialu powstał fiński film pełnometrażowy „Lato Muminków” w reżyserii Marii Lindberg. Zremasterowane i odświeżone Muminki podbiją serca kolejnego pokolenia młodych widzów już 15 maja 2009 roku.

Film obdarza nowym życiem wspaniałe, oryginalne Muminki. Materiał z serialu został całkowicie przebudowany i powtórnie zmontowany, a proporcje pierwotnego formatu telewizyjnego (4:3) dostosowano do potrzeb szerokiego ekranu kinowego. Scenariusz uległ zmianie; w serialu pojawiał się jedynie narrator, nie było tam dialogów. Teraz Muminki zostały obdarzone głosami i znów mogą mówić.

Oryginalny serial powstał w latach 1978-1982 jako koprodukcja Filmu Polskiego i Austrian Jupiter Film. Został zrealizowany przez Studio Se-Ma-For.

Znakomity w warstwie wizualnej materiał został nakręcony na taśmie 35 mm. Twórcy ożywili bohaterów poprzez wprowadzenie ruchu trójwymiarowych postaci Muminków i pozostałych elementów. Muminki przemieszczają się pomiędzy szklanymi warstwami, na których namalowano pierwszy plan i tło. W ten sposób stworzone zostało żywe wrażenie głębi.

Serial pozostaje wierny oryginalnej opowieści Tove Jansson i bardzo jej się podobał. Pisarka zaangażowała się zresztą sama w jego realizację jako konsultantka. Także wizerunki animowanych Muminków powstały w oparciu o prace partnerki życiowej Jansson, Tuulikki Pietilä. Wymyślone przez nią styropianowe Muminki zainspirowały polskich animatorów do stworzenia własnej wersji trójwymiarowych modeli.

dvu4jzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj