Trwa ładowanie...

Lampart to teraz Gepard

Lampart to teraz GepardŹródło: Inne
d2sq7cs
d2sq7cs

Do księgarń trafiło nowe wydanie powieści Gepard (Il Gattopardo, 1958) Giuseppe Tomasiego di Lampedusy (1896-1957). Gepard to włoski bestseller literacki, wznawiany do dziś ponad sto razy. Na jej podstawie powstał nagrodzony w 1963 roku Złotą Palmą film Luchina Viscontiego.

To książka, która nie spełnia postulatów, nie wpisuje się w żaden konkretny nurt. Jest powieścią współczesną, ale również wnikliwym studium poświęconym zawirowaniom historii. Traktuje o bezbronnej wobec nich jednostce, nieuchronnych przemianach społecznych, kończących się epokach?

Pierwszy polski przekład słynnej powieści ukazał się w 1962 r. pod tytułem Lampart . Obecne tłumaczenie Stanisława Kasprzysiaka to próba możliwie wiernego oddania ducha oryginału i zmierzenia się z twórczą osobowością Lampedusy .

Jak pisze Juliusz Kurkiewicz w „Gazecie Wyborczej”, przekład Stanisława Kasprzysiaka, zatytułowany Gepard, jest następcą krytykowanego tłumaczenia Zofii Ernstowej z lat 60. Jego podstawą było nowe włoskie wydanie powieści z 2002 r., uzupełnione m.in. o fragmenty kolejnych, nigdy nieukończonych części. Ważniejsze jest jednak co innego - przywrócenie właściwych pisarzowi rozlewnych zdań, maksymalnie wierne oddanie bogatego, precyzyjnego słownictwa.

Mało brakowało, a jeden z największych bestsellerów literatury europejskiej XX w. w ogóle by się nie ukazał. Zanim Lampedusa umarł na raka płuc w 1957 r., jego jedyna powieść została dwukrotnie odrzucona przez włoskich wydawców.

Więcej w aktualnym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

d2sq7cs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sq7cs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj