14 szkół lalkarskich z Europy i jedna z Izraela pokażą swoje spektakle w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich, który w dniach 20-25 czerwca odbędzie się w Białymstoku – poinformowali organizatorzy.
Na scenach teatru studenckiego działającego w Białymstoku wydziału sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Białostockiego Teatru Lalek, a także w plenerze, białostockiej publiczności pokażą się akademie i szkoły lalkarskie z Niemiec, Czech, Słowacji, Łotwy, Rosji, Francji, Włoch, Anglii, Węgier, Chorwacji, Finlandii i Izraela. Pokaże się też jedyna wśród nich uczelnia nie kształcąca lalkarzy – Akademia Sztuk Pięknych z Wilna.
– Festiwal odbywa się co dwa lata w Białymstoku. W założeniach jest konfrontacją dokonań studentów, ale też młodych adeptów sztuki teatru lalek z mistrzami w tej dziedzinie – przypomniał prorektor ds. białostockiego wydziału sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wojciech Kobrzyński.
W ramach festiwalu szkoły, które kształcą aktorów w dziedzinie teatru lalek, będą pokazywać w Białymstoku swoje spektakle otwarte dla publiczności, ale też prezentować się przez inne formy, np. wykłady czy pokazy multimedialne. Będzie też działać studencka scena offowa małych form.
Białostocka publiczność będzie miała szanse poznać cały przekrój technik i środków wyrazu teatru lalkowego. Dziekan wydziału dr Wiesław Czołpiński powiedział, że będą to różne techniki: od teatru cieni, czarnego teatru, pacynki, marionetki, teatr przedmiotu po nowe formy, czasem jeszcze nienazwane.
Organizatorzy festiwalu podkreślają, że teatr lalek to dziedzina wciąż rozwijająca się i poszukująca. Nawiązaniem do tych trendów, zwłaszcza teatru przedmiotu, figur, obiektu, jest tegoroczny symbol festiwalu – pozytyw i negatyw nożyczek odcinania się od trendów, a jednocześnie poszukiwania form w ewoluującej sztuce.
Festiwal organizuje białostocki wydział lalkarski Akademii Teatralnej w Warszawie przy współpracy Białostockiego Teatru Lalek, Białostockiego Ośrodka Kultury i Szkoły Językowej Globall Village. Festiwal finansują Urząd Miasta Białegostoku, Podlaski Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.