Trwa ładowanie...
dzieci
23 kwietnia 2010, 13:33

Lalki Andersena

Lalki AndersenaŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Lalki oraz elementy scenografii, które powstały w polskich teatrach na potrzeby przedstawień dla dzieci opartych na baśniach Hansa Christiana Andersena , można oglądać w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Wystawa prezentuje lalki, kostiumy, elementy dekoracji i projekty, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat, do najbardziej znanych utworów duńskiego pisarza. Pochodzą one ze zbiorów kilku teatrów lalkowych m.in.: Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu, Teatru Lalek Banjaluka w Bielsku-Białej i Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

– Pokazujemy teatralną wizję Andersena , wizję ludzi teatru. Baśń można wizualizować na różne sposoby; jednym z nich jest teatr lalkowy. Mamy tutaj jedną z najstarszych sposobów wizualizacji baśni. Teatr lalkowy buduje rzeczywistość. Wchodzimy dzięki niemu w zmaterializowany kosmos Andersena – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego Jan Suliga.

Na wystawie znalazły się lalki i projekty scenografii autorstwa wybitnych artystów, m.in. Leokadii Serafinowicz, Andrzeja Łabińca, Rajmunda Strzeleckiego, Wiesława Jurkowskiego i Joanny Braun.

Na ekspozycji preczytać można fragmenty nowych wersji baśni i opowiadań Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej z Duńskiego Instytutu Kultury. Sochańska jest pierwszą polską tłumaczką, która przełożyła dzieła pisarza bezpośrednio z duńskiego na polski.

d11puq7

Oprócz elementów scenografii zaprezentowano ilustracje do baśni Andersena autorstwa grafika Jana Marcina Szancera.

Duński pisarz Andersen jest wielką postacią światowej kultury. Napisał około 170 baśni, a także powieści, szkice z podróży, utwory sceniczne i około 800 wierszy. Jego utwory zostały przełożone na wiele języków. W 2005 roku przypadała 200. rocznica urodzin pisarza.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Królestwa Danii. Ekspozycję można oglądać do listopada.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj