Trwa ładowanie...

Lalki Andersena

Lalki AndersenaŹródło: Inne
d2zqjs7
d2zqjs7

Lalki oraz elementy scenografii, które powstały w polskich teatrach na potrzeby przedstawień dla dzieci opartych na baśniach Hansa Christiana Andersena , można oglądać w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Wystawa prezentuje lalki, kostiumy, elementy dekoracji i projekty, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat, do najbardziej znanych utworów duńskiego pisarza. Pochodzą one ze zbiorów kilku teatrów lalkowych m.in.: Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu, Teatru Lalek Banjaluka w Bielsku-Białej i Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

– Pokazujemy teatralną wizję Andersena , wizję ludzi teatru. Baśń można wizualizować na różne sposoby; jednym z nich jest teatr lalkowy. Mamy tutaj jedną z najstarszych sposobów wizualizacji baśni. Teatr lalkowy buduje rzeczywistość. Wchodzimy dzięki niemu w zmaterializowany kosmos Andersena – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego Jan Suliga.

Na wystawie znalazły się lalki i projekty scenografii autorstwa wybitnych artystów, m.in. Leokadii Serafinowicz, Andrzeja Łabińca, Rajmunda Strzeleckiego, Wiesława Jurkowskiego i Joanny Braun.

Na ekspozycji preczytać można fragmenty nowych wersji baśni i opowiadań Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej z Duńskiego Instytutu Kultury. Sochańska jest pierwszą polską tłumaczką, która przełożyła dzieła pisarza bezpośrednio z duńskiego na polski.

d2zqjs7

Oprócz elementów scenografii zaprezentowano ilustracje do baśni Andersena autorstwa grafika Jana Marcina Szancera.

Duński pisarz Andersen jest wielką postacią światowej kultury. Napisał około 170 baśni, a także powieści, szkice z podróży, utwory sceniczne i około 800 wierszy. Jego utwory zostały przełożone na wiele języków. W 2005 roku przypadała 200. rocznica urodzin pisarza.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Królestwa Danii. Ekspozycję można oglądać do listopada.

d2zqjs7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zqjs7