Wiązankami kwiatów złożonymi przed pomnikiem Adama Mickiewicza uczczono w poniedziałek w Śmiełowie (Wielkopolska) 209. rocznicę urodzin wieszcza.
Mickiewicz przebywał tutaj na wakacjach, tuż przed Powstaniem Listopadowym i emigracją do Turcji. W miejscowym pałacu znajduje się dziś muzeum poety.
Kamienny pomnik, z medalionem, ufundowano w 1931 r., w stulecie pobytu poety na wakacjach w Śmiełowie. Jego autorem był Władysław Marcinkiewicz. W 1940 r. hitlerowcy zburzyli monument i dopiero w 1970 r. postawiono w tym samym miejscu nowy pomnik z medalionem wykonanym przez poznańskiego rzeźbiarza - Jerzego Sobocińskiego.
Przed wojną, obok pomnika postawiono także kamienną ławę. W 1988 r. umieszczono na niej tablicę, która przypomina epizod z udziałem wieszcza. Podczas spaceru we wrześniu 1831 r., Mickiewicz zauważył wyrwane z korzeniami drzewko. Powiedział wtedy: „Oto nasz obraz, ale w tak wielkim jak i małym nie traćmy nadziei, ratujmy co się da i jak się da” i wsadził wyrwane po burzy drzewko w to samo miejsce.
Cytat z tej wypowiedzi Mickiewicza umieszczono na kamiennej ławie. Posadzony ponownie przez poetę dąb rósł do 1924 r., kiedy także został zniszczony przez burzę. Z jego pnia ówcześni właściciele Śmiełowa Chełkowscy wykonali pamiątkowe cegiełki. Obok posadzili dąb amerykański, który rośnie do dziś.
Muzeum w Śmiełowie gromadzi pamiątki po swoim patronie oraz osób, które miały z nim jakikolwiek związek.Obywają się tutaj koncerty, spotkania, przedstawienia teatralne.