Trwa ładowanie...
romowie
23 kwietnia 2010, 13:48

Kultura romska w nowoczesnym świecie

Kultura romska w nowoczesnym świecieŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Zderzenie tradycyjnej romskiej kultury z nowoczesnym światem, a także portret Polaków widzianych oczami Romów przedstawił w swojej nowej książce Jacek Milewski , wieloletni dyrektor jedynej w kraju szkoły romskiej w Suwałkach.

Książka Dym się rozwiewa ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Na ponad 250 stronach, bazując na własnym doświadczeniu i zasłyszanych anegdotach, Milewski pokazał świat Romów widziany własnymi oczami.

Na książkę składa się szereg opowiadań, w których autor opisuje sceny z codziennego życia swoich bohaterów: rodzinne narady, oglądanie telewizji, wydarzenia z życia romskiej szkoły, którą od kilkunastu lat prowadzi.

Barwnym i dowcipnym językiem, często wplatając dialogi w języku romskim, Milewski opisuje zderzenie tradycyjnej kultury Romów ze światem współczesnym, w którym żyjemy. Jak we fragmencie o usurowieniu zakonu, gdy pewna rodzina dowiaduje się, że od tej pory żaden Rom nie będzie mógł już nosić dżinsów, a Romka farbować włosów ani oglądać seriali.

d2bl827

Jak powiedział Milewski , on sam unikał generalizacji stawiając na opisywanie indywidualnych osób. Nie znajdziemy w książce prostego odzwierciedlenia zafałszowanego obrazu Romów, jakim operuje większość ludzi: śpiewających, szczęśliwych wędrowców lub - przeciwnie - złodziei i żebraków.

Milewski , który wśród Romów ma wielu przyjaciół i jak mało który ‘gadzio’ poznał ich świat i zwyczaje, pokazał też, jak postrzegają oni Polaków i jak często czują się przez nich niezrozumiani.

Jacek Milewski od kilkunastu lat jest dyrektorem jedynej w Polsce szkoły podstawowej dla romskich dzieci, którą prowadzi parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach. Obecnie uczęszcza do niej ponad 30 dzieci, jednak, jak ujął to Milewski , szkoła zmierza ku końcowi. Jego zdaniem, za rok, dwa, trzy lata placówka przestanie być potrzebna, ponieważ część dzieci romskich trafia do szkół publicznych, a ponadto suwalscy Romowie pochodzą z ortodoksyjnej grupy, która ciągle podróżuje, zabierając dzieci ze sobą.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj