Trwa ładowanie...
d12i8f6

Księgozbiór Kuklińskiego w Ossolineum

d12i8f6
d12i8f6

Księgozbiór Ryszarda Kuklińskiego przekazała we wtorek w darze Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu żona nieżyjącego od 4 lat pułkownika, Joanna Kuklińska. W sumie Ossolineum otrzymało ok. 2 tys. książek głównie o tematyce historycznej.

Do wrocławskiego Ossolineum trafiły trzy rodzaje książek, najchętniej czytanych przez pułkownika, który - zdaniem żony Joanny - był molem książkowym.
- Mąż czytał dużo książek. Właściwie telewizji nie uznawał, oprócz części poświeconej informacji i polityce - mówiła Kuklińska podczas uroczystości przekazania daru.

Książki z biblioteki pułkownika - w języku angielskim - dotyczą najnowszej historii: stosunków międzynarodowych, II wojny światowej, faszyzmu, hitleryzmu i przede wszystkim komunizmu. Są to najczęściej opracowania historyków europejskich i amerykańskich, a także pisarzy z bloku postsowieckiego, którzy często byli zmuszeni do emigracji z powodu tego, co pisali o własnej ojczyźnie.

Wśród tych książek - poinformował dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - znajdują się m.in. opracowania dotyczące historii Polski od II wojny światowej do czasów PRL-u, i historii Rosji.

Druga kategoria książek to te wydawane przez polskie wydawnictwa emigracyjne głównie w Paryżu i Londynie. Poświecone są najczęściej historii Polski, dzieła polskich pisarzy tworzących poza granicami kraju oraz prace pisarzy obcych na temat Polski.

d12i8f6

Ostatnia kategoria, która interesowała pułkownika to książki wydawane w Polsce - przede wszystkim opracowania historyczne dotyczące PRL-u i jego aparatu represji, wprowadzenia stanu wojennego, śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, pontyfikatu Jana Pawła II, powstania Solidarności, przemian ustrojowych i społeczno-gospodarczych po 1989 r. Ryszard Kukliński lubił też czytać poezję. - Najtrudniej było mi się rozstać z męża ulubionym tomikiem poezji C.K. Norwida - mówiła Kuklińska.

Według Juzwenki, książki mają ogromną wartość: wiele z nich zawiera autografy pisarzy zaś na marginesach Kukliński często robił notatki, dopisywał swoje uwagi, jakieś konkluzje.

74-letni Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Był oficerem Wojska Polskiego, który w 1981 r. uprzedził Amerykanów o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego.

d12i8f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj