Trwa ładowanie...
djzcsgq
arnold
23 kwietnia 2010, 13:48

Księgozbiór Arnolda Zweiga w Bibliotece Śląskiej

djzcsgq
djzcsgq

Liczący ok. 2 tys. woluminów i jednostek księgozbiór niemieckiego powieściopisarza żydowskiego pochodzenia Arnolda Zweiga otrzymała Biblioteka Śląska w Katowicach - poinformowała w środę Aneta Satława z działu promocji biblioteki.

Międzynarodową sławę pisarz, eseista i dramaturg zawdzięcza cyklowi powieściowemu Wielka wojna białych ludzi, zawierającemu m.in. powieść Spór o sierżanta Griszę. Autor poddał w niej analizie politykę wojenną oraz zmiany zachodzące w psychice człowieka pod wpływem wojny.

Jego kolekcję przekazał Bibliotece Śląskiej bibliofil z Niemiec prof. Bernhard Stuebner. Darczyńca uznał, iż Biblioteka Śląska jest najodpowiedniejszym miejscem dla spuścizny po Arnoldzie Zweigu , który urodził się w 1887 r. w Głogowie, ale był w swoim młodzieńczym życiu związany z Katowicami, gdzie mieszkał w latach 1896-1906.

Właśnie w Katowicach uczęszczał do gimnazjum realnego przy dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej. W licznych wspomnieniach z tego okresu pojawiają się Katowice i owo gimnazjum, gdzie panował duch liberalizmu za sprawą nauczyciela matematyki, potem dyrektora szkoły Jacoba Hacksa. Był to - wspominał Arnold Zweig - najbardziej niezależny człowiek, jakiego spotkał w życiu.

djzcsgq

W latach 1907-1919 Zweig studiował germanistykę, anglistykę, romanistykę, filozofię, psychologię, historię sztuki i ekonomię na uniwersytetach we Wrocławiu, Monachium, Berlinie, Getyndze i Tybindze.

Został powołany do wojska i brał udział w I wojnie światowej. Wrócił z niej jako przekonany pacyfista. Pracował jako dziennikarz - wydawał „Juedische Rundschau” Po objęciu w Niemczech władzy przez narodowych socjalistów emigrował przez Czechy, Szwajcarię i Francję do Palestyny. Tutaj redagował czasopismo „Orient”. Rozczarowany syjonizmem zwrócił się w stronę socjalizmu.

W 1948 r. wrócił do ówczesnej NRD, włączając się do życia kulturalnego i politycznego, m.in. został prezydentem Niemieckiej Akademii Sztuk. Był też delegatem na Kongresy Pokojowe w Paryżu i w Warszawie. Zmarł w Berlinie 26 listopada 1968 roku.

Otrzymana przez Bibliotekę Śląską kolekcja liczy ok. 2 tys. woluminów i jednostek. Są tu pierwsze i kolejne wydania dzieł Zweiga , a także ich tłumaczenia na języki obce: angielski, włoski, węgierski, duński, rosyjski, serbsko-chorwacki, czeski. Na wielu książkach znajdują się odręczne dedykacje autora dla znajomych i przyjaciół.

W skład kolekcji wchodzą także trzy teki oryginalnych grafik autorstwa żony pisarza - Beatrice Zweig oraz rękopisy, głównie korespondencja. Dopełnienie całości stanowi bogata literatura dotycząca Arnolda Zweiga - materiały biograficzne oraz opracowania jego twórczości.

Po opracowaniu kolekcja będzie udostępniona w Bibliotece Śląskiej wszystkim zainteresowanym.

djzcsgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djzcsgq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj