Księgozbiór niemieckiego powieściopisarza żydowskiego pochodzenia Arnolda Zweiga został w poniedziałek oficjalnie przekazany Bibliotece Śląskiej przez jego przyjaciela, niemieckiego bibliofila Bernharda Stuebnera.
Kolekcja liczy ok. 2 tys. woluminów i jednostek. Są tu pierwsze i kolejne wydania dzieł Zweiga , a także ich tłumaczenia na języki obce: angielski, włoski, węgierski, duński, rosyjski, serbsko-chorwacki, czeski. Na wielu książkach znajdują się odręczne dedykacje autora dla znajomych i przyjaciół.
W skład kolekcji wchodzą także 3 teki oryginalnych grafik autorstwa żony pisarza - Beatrice Zweig oraz rękopisy, głównie korespondencja. Dopełnienie całości stanowi bogata literatura dotycząca Arnolda Zweiga - materiały biograficzne oraz opracowania jego twórczości.
- Jestem już starszym człowiekiem, młodszy na pewno nie będę. Ze względu na powiązania Zweiga z Katowicami, lata młodości, jakie tu spędził, to dobre miejsce na jego książki, powinny się znaleźć właśnie tutaj - powiedział dziennikarzom Bernhard Stuebner.
Kolekcjonuje on także inne książki, w kręgu jego zainteresowań jest klasyczna literatura niemiecka oraz literatura NRD. *W przypadku Zweiga pasji bibliofilskiej towarzyszyła też przyjaźń z pisarzem. * - Czytałem jego książki, a potem tak się złożyło, że miałem odebrać od niego obraz - tak się poznaliśmy. Zaprzyjaźniliśmy się, a ja zacząłem kolekcjonować książki i wszystkie inne materiały związane z Zweigiem - wspominał.
- Dla nas ten zbiór jest cenny jest przede wszystkim przez to, że stanowi zwartą kolekcję. Kolekcjoner starał się zgromadzić wszystko, co dostępne. To jest dla biblioteki ta podstawowa, zasadnicza wartość. Zbiór może być pomocny badaczom interesującym się nie tylko twórczością literacką, ale także dziejami Katowic - powiedziała wicedyrektor Biblioteki Śląskiej Magdalena Skóra.
Arnold Zweig - pisarz, eseista i dramaturg - zdobył międzynarodową sławę dzięki cyklowi powieściowemu Wielka wojna białych ludzi, zawierającemu m.in. słynną powieść Spór o sierżanta Griszę. Autor poddał tu analizie politykę wojenną oraz zmiany zachodzące w psychice człowieka pod wpływem wojny.
Pisarz urodził się w 1887 r. w Głogowie. W Katowicach mieszkał w latach 1896-1906. Był uczniem gimnazjum realnego przy dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej. W licznych wspomnieniach z tego okresu pojawiają się Katowice i to gimnazjum, gdzie panował duch liberalizmu za sprawą nauczyciela matematyki, a potem dyrektora szkoły Jacoba Hacksa.
W latach 1907-1919 Zweig studiował germanistykę, anglistykę, romanistykę, filozofię, psychologię, historię sztuki i ekonomię na uniwersytetach we Wrocławiu, Monachium, Berlinie, Getyndze i Tybindze.
Został powołany do wojska i brał udział w I wojnie światowej. Wrócił z niej jako przekonany pacyfista. Pracował jako dziennikarz - wydawał „Juedische Rundschau”. Po objęciu w Niemczech władzy przez narodowych socjalistów emigrował przez Czechy, Szwajcarię i Francję do Palestyny. Tutaj redagował czasopismo „Orient”.
Rozczarowany syjonizmem zwrócił się w stronę socjalizmu. W 1948 r. wrócił do ówczesnej NRD, włączając się do życia kulturalnego i politycznego, m.in. został prezydentem Niemieckiej Akademii Sztuk. Był też delegatem na Kongresy Pokojowe w Paryżu i w Warszawie. Zmarł w Berlinie 26 listopada 1968 roku.
- Zweig był popularny w wielu krajach w Europie, podobnie jak inni pisarze, którzy walczyli przy pomocy literatury z faszyzmem. Był antyfaszystą, pacyfistą. Takie postawy, zwłaszcza niemieckich twórców, były potrzebne. Trzeba pamiętać, że książki Arnolda Zweiga były w Berlinie palone po 1933 r. Myślę, że dzisiaj do niektórych tych powieści warto wrócić, by poznać atmosferę tamtych czasów - powiedziała Magdalena Skóra.
Po opracowaniu kolekcja będzie udostępniona w Bibliotece Śląskiej wszystkim zainteresowanym.