Trwa ładowanie...

Książki za kraty

Książki za kratyŹródło: Inne
d35w1a4
d35w1a4

*Rusza świąteczna akcja „Książka za kraty”. * Więzienie w Rawiczu jest jednym z najcięższych zakładów karnych w Polsce. Osadzonych jest tu ponad tysiąc więźniów – niektórzy upośledzeni, nie brak wśród nich analfabetów, są również twórcy uczestniczący w rozmaitych warsztatach plastycznych. W rawickim zakładzie jest biblioteka, jej zbiory to przede wszystkim lektury sprzed 50 lat. Z okazji zbliżających się świąt powstała inicjatywa, aby wzbogacić i odświeżyć więzienną książnicę o nowsze pozycje.

– Zakład Karny w Rawiczu znany jest miłośnikom historii i literatury. Tu powstały fragmenty słynnej powieści Sergiusza Piaseckiego Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy – mówi Agnieszka Kłos, pomysłodawczyni świątecznej akcji zbierania książek.

Wielcy pisarze mówią bardzo często, że literatura uratowała im życie. Zwykli czytelnicy, w których nie umarła ciekawość życia, wybierają literaturę, bo dostają w zamian coś, co może im bardzo wiele zrekompensować – kontakt. Czytanie uczy bycia ze sobą, na bardzo wielu płaszczyznach. Czy to zaklęcie działa za wysokim murem?
– Możemy to sprawdzić. Odwiedziłam Zakład Karny w Rawiczu i pomyślałam, że każdy z tysiąca mężczyzn, którzy siedzą za grubym, wysokim murem, powinien dostać szansę. Nie mogę dać jej osobiście, więc wymyśliłam ogólnopolską akcję czytelniczą: „Książka za kraty”. Nie mam pewności, czy książki zebrane i przesłane do rawickiego więzienia zostaną przyjęte z entuzjazmem. Nie mam złudzeń, że większość więźniów pozostanie na ten gest zupełnie nieczuła. Przekonuje mnie jednak niezwykła magia literatury i książek, które potrafią odmienić w głowie niejednemu człowiekowi na wolności, a co dopiero w więzieniu. Dać książkę to pozwolić sobie na gest otwarcia – podkreśla pomysłodawczyni akcji.

Organizatorzy apelują do wszystkich, aby przejrzeli półki z książkami i biblioteczki. Każda pozycja jest mile widziana: książki fabularne, hity wydawnicze, podręczniki do współczesnej historii, komiksy, dobre gazety, książki do nauki języków obcych. Zgłoszenia książek przyjmowane są pod adresem e-mail agniusza@gmail.com.

d35w1a4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35w1a4