Jak w sierpniu nie zgubić się w księgarni? Przeczytaj!
Aby ułatwić Wam przeszukiwanie półek księgarskich i wybór ciekawych pozycji z tych wszystkich tytułów, które proponują wydawcy, przygotowaliśmy dla Was comiesięczny spis zajmujących i wartych uwagi publikacji.
Zachęcamy, by szczególną uwagę zwrócić na album-kolekcję stu trzydziestu letnich pocztówek z lat 70. i 80., które przedstawiają wakacyjną i słoneczną Polskę tamtych czasów.
Ci, którzy jeszcze nie czytali, tym razem nie mogą przegapić tej okazji! Nowe wydanie Stu lat samotności Gabriela Garcii Marqueza . Dla miłośników prozy Marqueza powrót do świata, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jak zjawisko nadprzyrodzone, będę prawdziwą przyjemnością.
Dla teatromanów przygotowaliśmy książki Jerzego Limona Piąty wymiar teatru oraz Strategie publiczne, strategie prywatne pod redakcją Tomasza Platy .
Jerzy Limon próbuje na nowo zdefiniować teatr, a jednocześnie przeciwstawić go innym systemom artystycznym i nieartystycznym. A ponieważ to aktor jest odpowiedzialny za tworzenie teatralnego świata, on też – obok przeżycia związanego z odbiorem sztuki scenicznej – znajdzie się w centrum rozważań.
* Strategie publiczne, strategie prywatne to pierwsza syntetyczna próba odpowiedzi na pytanie: jak przeobraził się polski teatr po upadku komunizmu?* W ciągu ostatnich piętnastu lat na polskiej scenie zmieniło się wiele, prawie wszystko. Prymat dawnych mistrzów został naruszony przez pokolenie twórców 30- i 40-letnich, wprowadzanych do zawodu pod czujnym okiem ich mistrza Krystiana Lupy. Zmienił się styl mówienia w teatrze. Jaki jest głęboki sens tego przeobrażenia?
Kinomani nie powinni czuć się pokrzywdzeni, ponieważ dla nich wybraliśmy książki: Luisa Bunuela Moje ostatnie tchnienie oraz Svena Nykvista Kult światła .
Moje ostatnie tchnienie to nie tylko opowieść o życiu Luisa Bunuela . To także rozległe spojrzenie na historię kina, bogato ilustrowane anegdotami związanymi z filmem, nie brak tu również odniesień do realiów historycznych. Wspomnienia odsłaniają kulisy powstania najważniejszych dzieł reżysera, ale i z humorem opowiadają o jego drodze życiowej, od dzieciństwa w Hiszpanii, poprzez pobyt we Francji i epizod w Hollywood, po emigrację w Meksyku.
Książka Nykvista to opowieść o twórczej namiętności i pasji, dzięki której praca z kamerą przekracza ramy zwykłego profesjonalizmu. Autor jest inspirującym przewodnikiem po świecie filmu: odsłania kulisy poszczególnych realizacji, opowiada o swych oryginalnych poszukiwaniach, przytacza anegdoty.