Pięć publikacji, m.in. Pamięć i tożsamość Jana Pawła II , zostało uznanych przez "Magazyn Literacki Książki" za książki roku 2005. We wtorek w Warszawie autorom, tłumaczom i wydawcom wręczono nagrody - dyplomy oraz statuetki.
Pamięć i tożsamość wyróżniono m.in. za to, że jest bardzo polską książką.
– Jan Paweł II odpowiada na pytania, czym jest dla niego ojczyzna, naród, patriotyzm, jakie miejsce widzi dla Polski w nowej zjednoczonej Europie. Te odpowiedzi są niezwykłe, genialne w swej prostocie – uważa sekretarz redakcji magazynu, Krzysztof Masłoń.
Wśród pozostałych książek uznanych za najlepsze pozycje 2005 roku znalazło się również kalendarium pontyfikatu polskiego papieża - Jan Paweł II. Dzień po dniu .
Kalendarium obejmuje audiencje, spotkania, nabożeństwa, dokumenty i działalność Stolicy Apostolskiej spisane dzień po dniu od 16 października 1978 r. (dnia wyboru) do 8 kwietnia 2005 (dnia pogrzebu). Książka jest efektem pracy prof. Gabriela Turowskiego i Jolanty Sosnowskiej, która kierowała pracami redakcyjnymi. Jest zilustrowana pracami dwóch papieskich fotografików - Adama Bujaka i Arturo Mariego.
Za książkę 2005 roku uznano również powieść Warunek Eustachego Rylskiego przedstawiającą los polskich żołnierzy podczas odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy.
– Nie rozumiem, na czym polega alchemia słowa Eustachego Rylskiego , ale wiem, że w trakcie lektury nie tylko podążałem śladami jego bohaterów, lecz kroczyłem, stopa za stopą, wraz z nimi – ocenił Masłoń.
Za zagraniczne książki 2005 uznano Cień wiatru Carlosa Ruiza Zafona i pierwszą część trylogii niemieckiej pisarki Cornelli Funke Atramentowe serce .
Książki Roku „Magazynu Literackiego Książki” są wyłaniane przez członków jego redakcji spośród książek miesiąca.