W Roku Zbigniewa Herberta Fundacja Zeszytów Literackich, jako wydawca esejów i korespondencji Zbigniewa Herberta proponuje lekturę wydanych przez siebie książek.
"Labirynt nad morzem", tom esejów, który nie doczekał się publikacji za życia autora, wraz z Barbarzyńca w ogrodzie i Martwą naturą z wędzidłem tworzy trylogię - niezwykłą opowieść o złotych wiekach sztuki i cywilizacji europejskiej.
Jak pisano podróż do Grecji wymaga odwagi, wielu miłośników Grecji antycznej nie mogło się na to zdobyć, wiedzieli, że czeka ich rozczarowanie. Herbert nie doznał takiego odarcia ze złudzeń, gdy stanął oko w oko z Akropolem i jego budowlami, które w najdrobniejszych szczegółach znał na pamięć. Nie poraziło go jednak monumentalne piękno, miał za to poczucie, że budowle, które widzi, są śmiertelne i szczęśliwie udało mu się zdążyć zanim i on, i Akropol przestaną istnieć. I o tym m.in. opowiada Labirynt nad morzem. Barbarzyńca w ogrodzie prowadzi nas do Francji i Włoch, a Martwa natura z wędzidłem - do Holandii.
Eseje Herberta stały się dla wielu rodzajem przewodnika po sztuce i historii. Jeśli nie można było pojechać do miejscowości, które opisał, eseje często zastępowały podróż rzeczywistą. Tradycyjny przewodnik przeczytajmy w domu i zostawmy na półce - książki Herberta zabierzmy do Grecji, Włoch, Francji, Holandii - koniecznie.
Uzupełnieniem szkiców jest tryptyk Korespondencja Zbigniewa Herberta ze Stanisławem Barańczakiem , Henrykiem Elzenbergiem oraz Czesławem Miłoszem . Wszystkie książki ukazały się nakładem Fundacji Zeszytów Literackich.