Trwa ładowanie...

Książki do wysępienia

Książki do wysępieniaŹródło: Inne
dz52mlo
dz52mlo

Prawie 65 tysięcy osób z całego świata wymienia się książkami dzięki portalowi BookMooch.com.

Dobra książka w sklepie jest zazwyczaj droga, w antykwariacie niedostępna, a w bibliotece często trzeba czekać na nią miesiącami. Miłośnicy literatury nie muszą jednak załamywać rąk. Na ratunek przychodzi portal internetowy stworzony przez Johna Buckmana – Anglika mieszkającego w USA.

BookMooch to określenie, które z języka angielskiego przetłumaczyć można jako sępienie książki. Wbrew pozorom idea ta jest jak najbardziej szlachetna i nie ma nic wspólnego z nachalnym zachowaniem oszustów i naciągaczy. W dodatku brak w niej skomplikowanych procedur czy formalności. BookMooch.com to strona, która jest pośrednikiem pomiędzy poszukującymi odpowiednich książek, żądnymi literackich wrażeń czytelnikami a tymi, którzy chętni są odstąpić je za darmo, a nawet gotowi są opłacić koszta przesyłki.

By stać się członkiem tej książkowej społeczności i móc partycypować w projekcie, wystarczy się bezpłatnie zarejestrować. Zasada jest prosta. Każdy zalogowany użytkownik wysyła niepotrzebną książkę osobie, która jej aktualnie poszukuje, a w zamian może liczyć na pomoc internetowych kolegów w znalezieniu interesującej go pozycji i spodziewać się dostarczenia jej pod drzwi swojego domu. Transakcje pomiędzy internautami są odpowiednio punktowane. Za wpisanie książki do rejestru pozycji dostępnych użytkownik dostaje 0,1 punktu. Wysłanie jej na adres poszukującego jest premiowane 1 punktem, jeśli przesyłka odbywa się na terenie jednego kraju, lub 3 punktami, gdy książka wysyłana jest za granicę.

Im więcej pozytywnych komentarzy użytkownik ma na swoim koncie, tym bardziej może liczyć na chętną współpracę czytelniczej braci w przyszłości. Punkty wykorzystywane są do realizacji transakcji.

dz52mlo

Zamówienie książki kosztuje 1 punkt, a jeśli jest ona przysyłana z zagranicy, potrącone zostaną 2 z nich. Zebrany kapitał użytkownicy mogą wykorzystywać nie tylko do zamawiania pozycji, ale również do sponsorowania organizacji charytatywnych, które dzięki nim zasilą swoje zbiory. BookMooch.com współpracuje z fundacjami wspierającymi czytelnictwo w szkołach, bibliotekach publicznych, więzieniach, szpitalach, ośrodkach dla młodych matek itp. Każdy z uczestników musi ponadto akceptować zasadę, że za każde wypożyczone pięć książek oferuje co najmniej jedną.

Pomysł utworzenia portalu łączącego moli książkowych z całego świata jest imponujący. Daje on nieograniczone wręcz możliwości czytania wielu tytułów w oryginale, co dla przeciętnego Polaka było do tej pory dość kosztowną inwestycją.
– Szukałem w sieci podobnej strony, ale ponieważ jej nie znalazłem, postanowiłem założyć własną. Kocham książki. Czy może być coś lepszego, niż dzielenie się tym wspaniałym doświadczeniem posiadania i czytania ich ? – mówi John Buckman. Jak dotąd do społeczności BookMooch należy ponad 64 tys. użytkowników, którzy wspólnie posiadają niespełna 470 tys. książek. Wśród nich znaleźć można m.in. dzieła Wisławy Szymborskiej , Czesława Miłosza czy Zbigniewa Herberta , jednak najczęściej są one dostępne w angielskiej wersji językowej. Więcej polskich pozycji pojawi się z pewnością wraz ze wzrostem zainteresowania tym projektem wśród Polaków. Korzyści uczestniczenia w nim jest wiele. Po pierwsze BookMoch jest ogromnym magazynem książek leżących na półkach czytelników z całego świata. Ponadto korzystanie z dobrodziejstw tego portalu jest też najtańszym sposobem zdobycia wartościowej pozycji literatury angielskiej, hiszpańskiej,
niemieckiej i wielu innych.
– Gromadząc domowe kolekcje każdego użytkownika, już niedługo będziemy mieć największy na świecie zbiór cennych pozycji. Do tego dążę – mówi John Buckman.

Krzysztof Maciejczyk/„Gość Niedzielny”

dz52mlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj