Trwa ładowanie...
dfsin7b
polonia
23-04-2010 13:26

Książki dla Polaków na Wschodzie

dfsin7b
dfsin7b

Ponad 58 tys. książek o łącznej wartości ponad 5 mln złotych przekazało w tym roku dla Polaków na Wschodzie wydawnictwo Reader's Digest - poinformowano podczas konferencji prasowej poświęconej pomocy ludności polskiej na Wschodzie.

Wśród podarowanych w tym roku książek znalazły się zarówno encyklopedie, atlasy, poradniki, jak i pozycje beletrystyczne. Trafiły one do polskich szkół i parafii na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

Inicjatorem tegorocznej akcji było wydawnictwo Reader's Digest. Współpracowały z nim stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Caritas Polska, która od lat zajmuje się organizowaniem pomocy dla Polaków na Wschodzie.

Według oficjalnych danych na Litwie, Białorusi i Ukrainie mieszka łącznie 800 tys. Polaków. Z kolei z danych organizacji polonijnych i Kościoła wynika, że ich liczba może być nawet o 2 mln wyższa. We wszystkich tych krajach szkoły i klasy polskie borykają się z problemami finansowymi. Brakuje podręczników i materiałów pomocniczych.

Stosunkowo najlepsza sytuacja jest na Litwie, gdzie poziom nauczania w polskich szkołach jest dość wysoki. Świadczy o tym duża liczba zdających na studia wyższe, zarówno na Litwie, jak i w Polsce.

dfsin7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfsin7b