Trwa ładowanie...

Książka o pracy policyjnego profilera Zbrodnia niedoskonała

Książka o pracy policyjnego profilera Zbrodnia niedoskonałaŹródło: Inne
dhlm5mz
dhlm5mz

Praca policyjnego profilera, tworzącego portret psychologiczny sprawców przestępstw, może zawęzić krąg podejrzanych z 200 do 5 osób. Rola profilerów w policji stale.

O profilowaniu jako metodzie śledczej oraz ujętych dzięki niej przestępcach opowiada książka Zbrodnia niedoskonała - autorstwa dziennikarki Katarzyny Bondy i profilera Bogdana Lacha , która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Videograf II. Jej promocja odbyła się we wtorek w Katowicach.

Lach, pracujący obecnie w Wydziale Kryminalnym Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zajmuje się profilowaniem od kilkunastu lat. Stworzył ponad 200 portretów psychologicznych przestępców, m.in. skazanych już prawomocnymi wyrokami wielokrotnego zabójcy Sławomira P. oraz gwałciciela i zabójcy Piotra S., zwanego przez media „wampirem z Sosnowca”.

- Nie ma dwóch takich samych portretów psychologicznych, bo nie ma dwóch identycznych osób. Każdy z nas ma niepowtarzalną sekwencję cech - podkreślił Bogdan Lach .

dhlm5mz

- Napisaliśmy tę książkę, żeby odmitologizować, ale i spopularyzować pracę profilera, która bywa traktowana jako coś magicznego, choć i tak podejście jest zupełnie inne niż 15 lat temu. Zdarzało mi się wtedy usłyszeć od kolegów policjantów, że mam im „wywróżyć”, kto jest sprawcą - opowiadał Lach .

Jak podkreślają autorzy, * Zbrodnia niedoskonała to pierwsza polska pozycja nienaukowa, oparta na autentycznych przypadkach, których rozwiązanie było możliwe właśnie dzięki pracy profilera* policyjnego. Autorzy wyjaśniają, na czym polega profilowanie i jaka jest historia tej metody badawczej. Przestawiają etapy tworzenia portretu psychologicznego nieznanego sprawcy, proponując na końcu zagadkę kryminalną dla czytelników.

Główną część książki stanowią opisy zbrodni i działań prowadzących do znalezienia sprawcy. Sprawy podzielono ze względu na motyw wiodący - seksualny, zemsty, rabunkowy, krzywdy i urazy, lęku i niepokoju, urojeniowy. Przedstawiono charakterystyczne cechy ofiar i sprawców zbrodni związanej z danym motywem, a także typowe okoliczności i przebieg poszczególnych spraw.

dhlm5mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj