Trwa ładowanie...

Książka o pingwinach-gejach najczęściej zakazywaną książką

Książka o pingwinach-gejach najczęściej zakazywaną książkąŹródło: Inne
d22h016
d22h016

Artyści: pisarze i muzycy spotkają się w San Francisco, aby zaprotestować przeciw zakazom czytania ich książek w szkołach i bibliotekach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Akcja ta będzie częścią 27. Tygodnia Zakazanych Książek, organizowanego przez American Library Association.

Od 2001 roku zakazano ponad 3 tysiące książek.

W ostatnim czasie Tango Makes Three - oparta na faktach opowieść o dwu pingwinach płci męskiej z nowojorskiego ogrodu zoologicznego, które wspólnie wychowują małego pingwinka – byłą najczęściej zakazywaną książką. Autorami tej pracy są Justin Richardson i Peter Parnell.

Powody, dla których oczekuje się usunięcia książki z półki, są następujące: książka jest nieetyczna, nie propaguje wartości rodzinnych i religijnych, za to propaguje homoseksualizm i nie jest dostosowana do wieku czytelników.

d22h016

Na liście chętnie zakazywanych książek znalazły się również seria Philipa Pullmana <#link|seria|17675|Mroczne materie#> oraz Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego .

* Pullman w rozmowie z „The Guardian” wyznał, że jest zadowolony z faktu, że został umieszczony na takiej liście.* Jednakże dodał: „Jest oczywiście niepokojące, że ktoś daje sobie prawo, by decydować, co ktoś powinien lub nie powinien czytać”.

American Library Association zaznacza, iż celem Tygodnia Zakazanych Książek jest przypomnienie Amerykanom, by nie uważali swej wolności za coś oczywistego.

Poniżej lista najczęściej zakazywanych książek:
And Tango Makes Three Justin Richardson&Peter Parnell
<#link|seria|17675|Mroczne materie#> Philipa Pullmana
Trzymaj się (seria) Lauren Myracle
Scary Stories Alvina Schwartza
Bless Me, Ultima Rudolfo Anaya
The Perks of Being a Wallflower Stephena Chbosky’ego
Plotkara (seria) Cecily von Ziegesar
Uncle Bobby's Wedding Sarah S. Brannen
Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego
Flashcards of My Life Charise Mericle Harper

d22h016

W 2008 roku American Library Association odnotowało 517 zgłoszeń usunięcia książki; 74 zgłoszenia zostały przyjęte. Stowarzyszenie podaje, że najczęstszym powodem zgłoszenia była zbyt „jawna seksualność” treści książki.

Na liście zakazywanych książek znalazły się również pozycje należące do klasyki prozy amerykańskiej: Buszujący w zbożu J.D. Salingera , Wielki Gatsby F. S. Fitzgeralda i Zabić drozda Harper Lee . Nie zabrakło miejsca również dla powieści J.K. Rowling .

d22h016
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22h016