Trwa ładowanie...

Książka o Okulickim - nietypowym pomnikiem Janusza Kurtyki

Książka o Okulickim - nietypowym pomnikiem Janusza KurtykiŹródło: "__wlasne
d1q86yp
d1q86yp

Album "Generał Leopold Okulicki 1898 - 1946" jest nietypowym pomnikiem zarówno dla ostatniego komendanta Armii Krajowej, jak i dla Janusza Kurtyki , współautora publikacji, który zmarł przed jej wydaniem - uważa drugi autor tej książki Jacek Pawłowicz .

Promocja albumu, z udziałem wdowy po tragicznie zmarłym prezesie IPN, Zuzanny Kurtyki, odbyła się we wtorek w Krakowie.

"Dla mnie bardzo ważne jest wydanie tego albumu. Jest to dla mnie pierwszy fragment pomnika (upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej - PAP), który chciałabym zbudować" - powiedziała Kurtyka .

Pawłowicz przyznał podczas wtorkowej promocji, że po 10 kwietnia miał dylemat, czy kontynuować pracę nad tą publikacją. Ostatecznie uznał, że byłoby czynem niehonorowym, gdyby zaniechał dalszej pracy. Dlatego to dzieło jest dla niego swego rodzaju pomnikiem Okulickiego, ale i Kurtyki .

d1q86yp

Zanim Pawłowicz przybliżył zebranym zawartość albumu, minutą ciszy uczczono pamięć Janusza Kurtyki .

Album (wydany przez IPN) zawiera liczne niepublikowane do tej pory zdjęcia i dokumenty związane z życiem i działalnością ostatniego komendanta Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego. Punktem wyjścia do tej pozycji była wcześniejsze książka Janusza Kurtyki (wydana w 1989 r. poza cenzurą)
"Generał Leopold Okulicki Niedźwiadek 1898-1946".

Jako jeden ze szczególnie cennych dokumentów, które można zobaczyć w tej publikacji, Pawłowicz wymienił stenogram z rozmowy gen. Andersa i płk. Okulickiego ze Stalinem i Mołotowem. W jej trakcie przywódca Związku Sowieckiego tłumaczył Polakom, że zaginieni oficerowie Wojska Polskiego uciekli do Mandżurii.

Autorzy publikacji zajmują się też sprawą śmierci Leopolda Okulickiego w sowieckim więzieniu 24 grudnia 1946 r. Według nich data śmierci jest wiarygodna, ale już oficjalna przyczyna - choroba - niekoniecznie.

d1q86yp

"Jeden ze skazanych w tym procesie (szesnastu - PAP) Adam Bień widział Okulickiego w pełni sił w więzieniu na Łubiance w Wigilię 1946 r. Z jego relacji wynika, że generał został wyprowadzony w tym dniu z celi nr 632 - prawdopodobnie na egzekucję" - można przeczytać w publikacji Kurtyki i Pawłowicza .

Według dwójki autorów ta wersja wypadków jest równie prawdopodobna, co nagły atak choroby. Podkreślają jednak, że bez względu na to, która jest prawdziwa, Okulicki "stał się ofiarą zbrodni sowieckich". Przytaczają w całości dokument z 1956 r. skierowany przez ZSRR do Szwedzkiego Czerwonego Krzyża z informacją o śmieci polskiego generała.

* Janusz Kurtyka zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Jest jedną z 96 ofiar tej katastrofy, w której zginęli także m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.*

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d1q86yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj