Trwa ładowanie...

Książka o losach Żydów oświęcimskich w niemieckiej wersji językowej

Książka o losach Żydów oświęcimskich w niemieckiej wersji językowejŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Książka w języku niemieckim przybliżająca losy społeczności żydowskiej w Oświęcimiu w II Rzeczpospolitej i podczas okupacji Juden In Oświęcim 1918-1941 ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – poinformował rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

Jest to niemiecka, poszerzona wersja polskiej publikacji pracownicy muzeum Lucyny Filip Żydzi w Oświęcimiu 1918-1941, która ukazała się w 2003 roku. Opowiada ona o społeczności żydowskiej Oświęcimia, życiu religijnym, społeczno-politycznym, kulturalnym i gospodarczym, ale także o tragicznym losie w początkach okupacji hitlerowskiej, wysiedleniach do gett i deportacji do KL.

Publikacji zawiera wiele starych oraz współczesnych fotografii, a także między innymi wykaz synagog, nazwiska rabinów i nazwiska deportowanych do getta w Sosnowcu.

W porównaniu z wersją polską, niemieckojęzyczna publikacja wzbogacona została o rozdział poświęcony powojennym losom ocalałych Żydów oświęcimskich.

Przed wojną w Oświęcimiu Żydzi stanowili większość obywateli. Okupację hitlerowską przeżyła garstka. Ostatni rodowity Żyd oświęcimski Szymon Kluger zmarł w 2000 roku. Spoczął na miejscowym kirkucie.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 7,7 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w 14 językach.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj