Trwa ładowanie...

Książka o losach Żydów oświęcimskich w niemieckiej wersji językowej

Share
Książka o losach Żydów oświęcimskich w niemieckiej wersji językowej
Źródło: Inne
d10ufig

Książka w języku niemieckim przybliżająca losy społeczności żydowskiej w Oświęcimiu w II Rzeczpospolitej i podczas okupacji Juden In Oświęcim 1918-1941 ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – poinformował rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

Jest to niemiecka, poszerzona wersja polskiej publikacji pracownicy muzeum Lucyny Filip Żydzi w Oświęcimiu 1918-1941, która ukazała się w 2003 roku. Opowiada ona o społeczności żydowskiej Oświęcimia, życiu religijnym, społeczno-politycznym, kulturalnym i gospodarczym, ale także o tragicznym losie w początkach okupacji hitlerowskiej, wysiedleniach do gett i deportacji do KL.

Publikacji zawiera wiele starych oraz współczesnych fotografii, a także między innymi wykaz synagog, nazwiska rabinów i nazwiska deportowanych do getta w Sosnowcu.

W porównaniu z wersją polską, niemieckojęzyczna publikacja wzbogacona została o rozdział poświęcony powojennym losom ocalałych Żydów oświęcimskich.

d10ufig

Przed wojną w Oświęcimiu Żydzi stanowili większość obywateli. Okupację hitlerowską przeżyła garstka. Ostatni rodowity Żyd oświęcimski Szymon Kluger zmarł w 2000 roku. Spoczął na miejscowym kirkucie.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 7,7 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w 14 językach.

d10ufig

Podziel się opinią

Share
d10ufig
d10ufig